Aydınlatma Araçları Olmasaydı Hayatımız Nasıl Olurdu ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Aydınlatma Araçları Olmasaydı Hayatımız Nasıl Olurdu ?

    0

Aydınlatma Araçları Olmasaydı  Hayatımız Nasıl Olurdur ?

Aydınlatma araçları olmasaydı her yer karanlık olurdu , insanlar işlerini akşamları hiç yapamaz ve her işini gündüzden yapmak zorunda kalırdı . Örneğin aydınlatma araçlarından ateş olmasaydı  hem aydınlanma sağlanmaz , hem de insanlar ateşten yemek yapamazlardı . Ayrıca ateşin birçok kullanım alanı da bulunmaktadır . Bunlar da yapılamazdı . Geçmişten günümüze aydınlatma araçları şunlardır :

- Ateş: Ateş yemek pişirmek için, ısınmak ve ortamı aydınlatmak amacı ile kullanılmış ve bizlere çok fayda sağlamıştır.
- Meşale: Zehirli gaz yaydığı için gündüz değil geceleri kapalı alanlarda kullanılmaktaydı. Ayrıca geceleri yabani hayvanları avlamak amacı ile de kullanılmıştır. O zamanlar meşale olmasaydı insanların yaşam koşulları daha  zor olacaktı.

- Kandil ve yağ lambası: Daha az zehirli gaz yaymıştır.  Uzun süreli yanan bir aydınlatma aracı olarak insanların işine yaramıştır.
- Mum:  İs çıkartmadan yandığı için  insanlığa büyük fayda sağlamıştır fakat uzun süreli ortamı aydınlatamadığı için  alternatif aydınlatma araçlarına geçilmiştir.
- Gaz Lambası:  Ampul  bulununcaya kadar aydınlatma araçları içinde gelişmiş olanı gaz lambasıydı. Sokakların aydınlatılmasında ve evlerde uzun bir süre kullanılmıştır.
- Ampul:  Kullanımı kolay zararsız bir aydınlatma aracıdır ve günümüzde hala kullanılmaya devam etmektedir.
-  Floresan Lamba: Ampule nazaran daha az elektrik tüketen bir aydınlatma aracıdır.
 - Led  Lamba: Elektrikli aydınlatma araçları içinde  en tüketime sahip olan bir aydınlatma aracıdır.

İşte tüm aydınlatma araçları olmasaydı hala ilkel yöntemlerle hayatımızı sürdürüyor olacaktık . İşlerimizin  yapılması için daha çok emek harcanmak zorunda kalacaktı. Gece hiçbir işi yapamaz durumda olacaktık. Akşamları misafirliklere gidilip gelinmeyecek, iş yerleri akşam olunca hemen kapanmak zorunda kalacak, akşamları eğlence merkezlerine, mağazalara ve marketlere gidilemeyecekti ve daha bir çok işimiz çözülemeyecekti. Bundan dolayı hayatımız aydınlatma araçları olmadan düşünülemez bir hal alacaktı.

,

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.