Atlasınızdan Türkiye'ye Komşu Olan Ülkeleri Bulunuz . Bu Ülkelerle Olan İlişkilerimizde Atatürk'ün Yurtta Barış Dünyada Barış Sözünü Değerlendiriniz ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atlasınızdan Türkiye'ye Komşu Olan Ülkeleri Bulunuz . Bu Ülkelerle Olan İlişkilerimizde Atatürk'ün Yurtta Barış Dünyada Barış Sözünü Değerlendiriniz ?

    0

Atlasınızdan Türkiye'ye Komşu Olan Ülkeleri Bulunuz . Bu Ülkelerle Olan İlişkilerimizde  Atatürk'ün Yurtta Barış Dünyada Barış  Sözünü Değerlendiriniz ?
Türkiye  ile komşu olan ülkeler şunlardır :
- Türkiye'nin  Doğu'da yer alan komşuları  şunlardır : Ermenistan,  Nahcivan, İran, Gürcistan.
-  Türkiye'nin güneydoğu komşusu : Irak
- Türkiye'nin güney komşusu:   Suriye
-Türkiye'nin  Batı'da yer alan Komşuları : Bulgaristan, Yunanistan'dır.

Türkiye  bu komşuları ile siyasi , ticari ve daha birçok alanda iyi ilişkiler kurmak zorundadır . Komşu ülkelerin de Türkiye'ye karşı yaklaşım tarzı bu şekilde olmalıdır . Çünkü ülkeler birbirine  muhtaçtır .

Bundan dolayı ülkeler arasında siyasi gerilimler yaşanmamalı ve bu gerilimler  ülkeler arasındaki ticari ilişkilere zarar vermemelidir . Her ülke kendi sınırları içinde hareket etmeli , komşusu olan ülkenin sınırlarını çiğnememelidir . Yani barış içinde geçinmeyi bilmelidirler . Çünkü barışın olduğu yerde savaş olmaz ve ülkeler de var olmaya devam eder . Bundan dolayı karşılıklı olarak barış içinde yaşamaya gayret edilmelidir . Komşularımız ile ilişkilerimiz barış ve kardeşlik üzerine kurulmalıdır .  Onlara dostane yaklaşmalı ve onlardan da bu olgunluğu beklemeliyiz .  Kalkınmanın daha hızlı olması için , ekonomi alanında yatırımlar yapılması için ,  gereksinim olan ithalat ve ihracatların yapılması için komşu ülkeler barış içinde yaşamaya devam etmelidir . Bundan dolayı da Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi Yurtta barış , dünyada barış'' ilkesine göre hareket edilmelidir . Çünkü  insanlık ve gereksinimler için barış daim olmalı , savaş yok olmalıdır . Ancak bu şekilde ülkeler gelişir ve çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaşır .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.