Akdeniz'de Neden Seracılık Çok Gelişmiştir Kısaca Yazınız ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Akdeniz'de Neden Seracılık Çok Gelişmiştir Kısaca Yazınız ?

    0

Akdeniz'de  Neden Seracılık Çok Gelişmiştir Kısaca Yazınız ?

Akdeniz Bölgesi yazları sıcak ve kurak , kışları ılık ve yağışı olduğu için , güneşlenme süresi fazla olduğundan  seracılığın en çok geliştiği bölgemizdir . Cam veya naylon örtüler ile kaplanmış mekanlarda kışın sıcaklığın kontrol altında tutulması ile yapılan üretime seracılık denir . Antalya ve çevresinde seracılık yaygın olarak yapılır .   Fakat çok aşırı soğuk ve buzlanmalardan seralar kötü etkilenebilir ve verim düşebilir.  Bundan dolayı seraların çok iyi kurulması gerekir .

Ayrıca Ege Bölgesi'nde de seracılık gelişmiştir fakat en çok Akdeniz Bölgesi'nde seracılık gelişmiştir . Seralarda genellikle domates  salatalık ve daha birçok sebze ve meyve yetiştirilir .

Not : Turfandacılık da  Akdeniz  ve  Ege Bölgesi'nde gelişmiştir . Yine sebzecilik de en fazla Akdeniz ve Ege Bölgesinde yoğunlukla yapılmaktadır . Bunun sebebi ise seracılığın en fazla bu bölgelerimizde yapılıyor olmasından dolayıdır . Sebzecilik konserveciliği de geliştirmişti r. Doğu Anadolu Bölgesi'nde  sıcaklık yetersiz olduğu için , İç Anadolu Bölgesinde ise yaz kuraklığı belirgin olduğu için buralarda sebzecilik gelişmemiştir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.