Adaletin Mahkemeler aracılığıyla dağıtılmadığı bir ülkede , yaşanması muhtemel sorunları açıklayınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Adaletin Mahkemeler aracılığıyla dağıtılmadığı bir ülkede , yaşanması muhtemel sorunları açıklayınız .

    0

Adaletin Mahkemeler aracılığıyla dağıtılmadığı bir ülkede , yaşanması muhtemel sorunları açıklayınız .

Toplumun bir düzen içinde , kargaşa olmadan yaşayabilmesi için mahkemelerin var olması şarttır . Daha doğrusu devletin yaptırım uygulaması şarttır . Yaptırımların uygulanması ise mahkemeler sayesinde olur . Mahkemeler insanlar arasındaki soruna hakim , savcı , avukat vb.  gibi  görevliler sayesinde  çözüm bulur .  Yapılan araştırmalar , incelemeler , kanıtlar sayesinde kimin haklı kimin haksız olduğu ortaya çıkarılır ve haksız olan gereken ceza verilir , haklı olana ise ya tazminat verilir , ya kişi serbest bırakılır vb .

Adalet mahkemeler aracılığı ile dağıtılmazsa toplumda büyük bir kargaşa ve huzursuzluk ortaya çıkar . Kişiler kendi kafalarına göre ceza keser . Güçlü olan güçsüz olanının hakkını yer .


Güçsüz olan çaresiz kalır ve hakkını arasa bile kaba kuvvete maruz kaldığı için elinden hiçbir şey gelmez ve köşesine çekilir . Kişiler yasaları kendi kafalarına göre yorumlaya kalkışabilir . Ceza verici benim düşüncesi ile çok canlar yakabilir ve daha birçok olumsuzluklar beraberinde gelir . Bundan dolayı adalet mahkemeler aracılığı ile dağıtılmalı ,   kişi ya da kişiler kendi kafalarına göre birlerine ceza vermemelidir . Adalet esas alınmalı ve mahkemeler aracılığı ile , çıkarılmış kanunlar aracılığı ile kişi hakları güvence altına alınmalı , adaleti devlet sağlamalı ve hiç kimse haksızlığa uğramamalıdır . Toplumda huzur ve güven ortamının daim olması için , hak  için , adalet için , insanlık için adalet mahkemeler  aracılığı ile hakkaniyet ölçüsüne göre dağıtılmalıdır . Böyle olunca toplumda huzur ve güven ortamı sağlanmış , hak eden hak ettiği cezayı çekmiş , hak etmeyen kişi ise serbest kalmış olur ve hak yerini bulur .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.