Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine Giren Değerlerimiz - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine Giren Değerlerimiz

    0

Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine Giren  Değerlerimiz

* Hattuşaş  Hitit Başkenti: Hititlerin başkenti olan Hattuşaş mimarlık ve sanat alanında gelişmiş bir yerdir . Çorum'un Sungurlu İlçesi'nin güneydoğusunda yer alır . Orada yapılan kazılarda  beş kültür katı ortaya çıkmıştır .  Roma , Bizans , Frig , Asur , Hatti , Hitit dönemlerinden kalma  kalıntılar bulunmuştur bu kültür katlarında .
* İstanbul'daki Tarihi Yerler
* Nemrut Dağı:  Adıyaman'da yer alır.

* Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası: Divriği Ulu Cami Mengücek Beyi  Ahmet Şah tarafından yapılmıştır . Darüşşifa ise Ahmet Şah'ın eşi Turan Melek bir mimara  yaptırmıştır .
* Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı: Pamukkale Denizli'de yer alan doğal bir oluşumdur .

* Kapadokya ve Göreme Milli Parkı: Nevşehir'de yer alır . Hititlerin yaşadığı bu yerler daha sonra Hristiyanların en önemli merkezlerinden biri olmuştur .
* Truva Antik Kenti: Çanakkale'de yer alır .  Tevfikiye Köyünün batısında Hisarlık Tepesi'nde bulunur .
* Tarihi Safranbolu Şehri:  Safranbolu şehri  modern şehirleşmeden fazla etkilenmeyen ve doğallığını koruyan bir şehir olması bakımından önemlidir . Mimari gelenekleri , depreme dayanıklı evleri korunmuştur .
* Selimiye Camii Ve Külliyesi: Edirne'de yer alan tarihi camidir . 2. Selim'in Mimar Sinan'a yaptırdığı camidir . Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden birisidir .
* Ksantos-  Letoon: Letoon Fethi yakınlarında yer alan bir kenttir . Kalıntılar ve kitabeler buranın politik ve dinsel bir alan olduğunu gösterir .
 * Bergama Antik Kent: İzmir'de yer alır .
* Cumalıkızık Köyü: Bursa'da yer alır. Osmanlı erken döneminin sivil mimarisi olması bakımından önemli bir tarihi yapıdır .
* Diyarbakır Surları İle Hevsel Bahçeleri : Çeşitli uygarlıkları içinde barındıran önemli bir yapıdır .
*  Efes Antik Kenti:  İzmir'in Selçuklu İlçesi'nde yer alır .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.