Türklere Ait Olan Halı , Kilim Gibi El İşçiliklerini Neden Devam Ettirmeliyiz Kompozisyon

Türklere  Ait Olan Halı , Kilim  Gibi El İşçiliklerini  Neden Devam Ettirmeliyiz Kompozisyon

Halı ve Kilim Türkler tarafından ilk olarak dünya kültürüne kazandırıldığı için bu gibi el işçiliklerinin unutulmaması ve devam ettirilmesi gerekir . Çünkü bize ait olan bu  el sanatlarına başka milletlere sahip çıkarak kendilerininmiş gibi dünyaya lanse edebilirler .

Halı ve kilim dokumacılığı bizde çok gelişmiştir . Türkler dokudukları halıları özellikle de Osmanlı Dönemi'nde Batı'ya ihraç etmiştir . Bundan dolayı eskiden gelen bu halı ve kilim kültürünün unutulmaması  gerekir . Halılar özellikle de Uşak ilimizde ve İzmir Bergama'da  dokunulmakta ve buralar halının önemli çıkış merkezleri olarak bilinmektedir . Osmanlı Döneminde  Vakıf sisteminin bir geleneği olarak Hükümdar ve ailesinin  yaptırdıkları büyük camilere ve türbelere yapılan bağışlar arasında halı ve kilimler de bulunmaktaydı . Yani halı ve kilimin değeri her  zaman değerini korumuştur .  


Türklere ait olan yani bize ait olan bu halı ve kilim  dokumasının unutulmaması için , yeniden kültürümüzde canlılığını koruyabilmesi için yeni iş merkezleri açılmalı ve böylece insanlara  hem yeni iş imkanları sağlanmış olur hem de kültürümüzün ögeleri unutulmamış olur ve  değerini korur.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top