Sulamanın Tarım Üzerindeki Etkisi Hakkında Neler Düşünüyorsunuz ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Sulamanın Tarım Üzerindeki Etkisi Hakkında Neler Düşünüyorsunuz ?

    0

Sulamanın Tarım Üzerindeki Etkisi Hakkında Neler Düşünüyorsunuz ?

Su tüm canlılar için vaz geçilmez bir hayat kaynağı olduğu için bitkiler için de ve tarımsal faaliyetlerin devamı için de hayati bir öneme sahiptir . Su kaynakları bakımından yeterli olan yerlerde tarımsal verim artarken , su kaynaklarının yetersiz olduğu kurak alanlarda tarımsal verim azalmaktadır . Gelişen teknoloji ile birlikte tarımsal sulamada kullanılan su miktarı azalmakla birlikte suyun daha verimli kullanılması sağlanmaktadır . 

Teknolojinin sağlamış olduğu bu imkanlar sayesinde aşırı sulamanın tarım ürünleri üzerindeki olumsuz etkisinin de önüne geçilmektedir  .

Ülkemizde sulanabilen araziler artırıldıkça tarımsal üretim ve verim de artmaktadır  . Örneğin Güneydoğu Anadolu Projesi ( GAP ) ile doğu bölgelerimizde sulanabilen arazilerde önemli bir artış sağlanmış ve bu da verimin ve üretimin artması konusunda önemli bir fayda sağlamıştır .

Su bitkinin çimlenmesini ; dal , yaprak , gövde gibi bitkinin organlarının gelişmesini sağlar . Su bitki için böyle bir hayati öneme sahip olunca doğru sulamanın da önemi artmaktadır . Sulama ile üretim artınca halkın refah düzeyi artar , ülke ekonomisi gelişir ve dışa bağımlılıktan kurtulunur .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.