Siyasi Mücadelelerin Ticari İlişkilere Etkisini Değerlendiriniz? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Siyasi Mücadelelerin Ticari İlişkilere Etkisini Değerlendiriniz?

    0

Siyasi Mücadelelerin Ticari İlişkilere Etkisini Değerlendiriniz?

 Dünyada yer alan ülkeler özellikle de birbirine komşu olan ülkeler birbirleri ile iyi ilişkiler kurmaya mecburdur . Çünkü her iki ya da daha fazla ülke için de geçerli olan  çıkarlar vardır . Eğer iki yakın komşu ülke  arasında siyasi krizler ortaya çıkarsa bu krizler ticari ilişkileri de durma noktasına getirebilir ve her iki ülke de bundan büyük zararlar görebilir . Örneğin ;  Almanya'da çok fazla Türk vatandaşı yaşamakta ve buraya yıllar öncesinden yerleşmiş oldukları için hayatlarını da doğal olarak orada devam ettirmektedirler .

Her ne kadar Almanya terör örgütlerine doğrudan ya da dolaylı olarak yardım ediyor ve bunu biliyor olsak da ticari ilişkilerimizin yarısına yakınını oradan sağladığımız için siyasi ilişkilerde de ister istemez iyi geçinmek zorunda oluyoruz Türkiye olarak . Çünkü birçok ürünümüz Almanya'ya ihraç edilmektedir . Ve bunun da ekonomik getirisi ülkemize  çok fayda sağlamaktadır . En gelişmiş ülkeler bile çıkarları tehlikeye düşmesin diye diğer ülkelerle siyasi alanda sorun yaşasa bile ticari ilişkilerinde dikkat etmek zorunda kalıyorlardır .

Çünkü bütün ülkeler birbirine ekonomik anlamda muhtaçtır . Yine yakın bir zamanda Rusya ile yaşadığımız uçak krizinde siyasi sorunlarımız olmuş ve bu da  yaklaşık olarak 7- 8 ay ticari ilişkilerimizi durma noktasına getirmiş dolayısı ile çoğu iş alanı da bundan olumsuz etkilenmiştir . Özellik de yazın Rusya'dan çok sayıda turist gelirken bu olaydan dolayı gelmemiş , meyvelerimiz ihraç edilememiş , ihraç edilen ayakkabılar edilememiş ve daha birçok sorunlar ortaya çıkarak esnafımız  zor bir duruma düşmüştür . Fakat daha sonra her iki ülkenin siyasi liderlerinin de temasa geçmesi ile bu dargınlık son bulmuş ve tekrardan eski ilişkilere dönülmüş , yeni antlaşmalara ve projelere imza atılmış ve ilişkiler normal düzeye gelmiştir .  Rusya'dan doğalgaz ithal ettiğimiz için, kışın doğalgazı bir kesselerdi  Türkiye zor duruma düşerdi .


Fakat tek taraflı düşünmemek gerekir . Eğer kesselerdi onlar da maddi anlamda çok büyük zarara uğrayacaklardı bundan dolayı kesmediler . Rusya'da yaşayan esnaf da çok zor duruma düştü . Bundan dolayı ülkeler ilişkilerini normal düzeyde tutmaya dikkat etmeli ve vatandaşlarını zor duruma sokmamalıdır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.