Rönesans Dönemi Eser ve Sanatçıları - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Rönesans Dönemi Eser ve Sanatçıları

    1

Rönesans Dönemi Eser Ve Sanatçıları

* İtalya: Mimari , resim ve güzel sanatlarda birçok eserler yazılmıştır . Leonarda Vinci , Dante , Petrarca , Makyavel , Donatello ,  Bokaciyus , Bramant vb .  gibi bilim ve kültür insanları çeşitli türden eserler ortaya koymuşlardır .  Şimdi bunlardan bir kısmının eserlerine bakalım .
-Leonardo Vinci şu eserleri ortaya koymuştur :  Bir Akşam Yemeği ve Mona Lisa Portresi ,
- Dante : İlahi Komedya ,
- Makyavel : Prens- Floransa Tarihi ,
- Gişarden  : İtalya Tarihi ,

* Fransa: 
Jean Bodin : Devlet'in  Altı Kitabı . Bodin bu eserinde Dinlerin özünün aynı olduğunu anlatmıştır . Devlet'in egemenliğinin ancak doğa ve  Tanrı tarafından sınırlandırılacağını dile getirmiştir . Özel mülkiyetin dokunulmaz olması gerektiğini  ve var olması gerektiğini savunmuştur .

* Almanya:  Almanya'da Rönesans  ve Reform aynı anda yaşanmıştır . Luther , Erasmus , Röklen gibi düşünürler ya da hümanistler dini metinleri incelemişlerdir . Luther İncil'i Almancaya çevirmiştir . Luther'in bu çalışması Almanya'da Reform yaşanmasına neden oldu .
* İngiltere:
Shakespeare : Hamlet , Otello , Sezar , Kral Lear , Romeo ve Juliyet , Makbet gibi tiyatro eserleri yazmıştır .
- Thomas Hobbes : Leviathan  adlı eser yazmıştır . Hobbes bu eserinde  kralların yetkilerini ilahi bir güçten  almadıklarını , toplumun ortak çıkarlarından alması gerektiğini anlatmıştır . Mutlak Monarşiyi  kişilerin ortak yaşaması için  gerekli siyasal bir güç olarak görmüştür .
- Thomas Morus :  Ütopya adlı eseri yazmıştır . Yazar bu eserinde hayalindeki devletten bahsetmiştir . Kralların  baskıcı yönetimine karşı çıkmıştır . Devleti idareci olarak görmemiş , ekonominin bir düzene sokulması için sadece araç olarak görmüştür devleti . Sosyal haklar konusunda ise şunu savunmuştur : Herkesin sosyal haklarda eşit olması gerektiği ve  ortak mülkiyet anlayışın olması gerektiğini savunmuştur .
* Polonya: Dünya'nın yuvarlak olduğunu ve Güneş'in etrafında döndüğünü açıklayan Kopernik Polonyalı bilim düşünürüdür . Bu düşüncesi ile  aydınlanmaya büyük katkılar sağlamışlardır .


1 yorum:
Write yorum
  1. Çok teşekkürler. Edebiyat ödevime çok yardımcı oldu. Ellerinize sağlık. :3

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.