Nevruz Bayramı Anlam Ve Önemi - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Nevruz Bayramı Anlam Ve Önemi

    2

Nevruz Bayramı Anlam Ve Önemi

Nevruz Bayramı baharın geldiğini müjdeleyen , yeniden canlanan doğanın insanlara sunduğu bereket ve bolluğu , paylaşmayı ve sevgiyi simgeleyen önemli bir bayramdır . Azericede Novruz ,  Özbekçe'de Navruz , Kırgızcada  Nooruz ve başka ülkelerde başka adlarla adlandırılmış bir bayramdır .

Kürtler , Farslar , Zazalar , Arnavutlar , Tacikler , Kırgızlar  , Özbekler gibi ülkeler kendi kültürüne göre adlar vermişlerdir Nevruz Bayramına . Nevruz Bayramı dünyanın en eski bayramlarından biridir . Her yıl bahar ayında 21 Mart'ta kutlanır .


Her kültürde farklı bir ismi olmasına rağmen her kültürde anlamı aynı olan bayramdır . Yardımlaşmayı , sevgiyi , paylaşmayı , bereketi  anlatan bayramdır . Orta Asya ve Anadolu'da Göktürklerin Ergenekon'dan çıkışı  anlamı ile bahar  gelişi coşkulu bir şekilde kutlanır . Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2010 yılında bu bayramı 3000 yılından beri kutlanan bir bayram olduğu için Nevruz Bayramı olarak adlandırmıştır . Nevruz Bayramı Pers kökenli bir şenlik olarak bilinir . Yine Birleşmiş Milletler 2009 yılında  Dünya Manevi Kültür Mirasına Nevruz Bayramını da dahil etmiştir . Nevruz Bayramında Nevruz ateşi yakılır ve bu ateşin üzerinden atlanarak insanlar eğlenir . İnsanlar bu bayramda iyi dileklerde bulunur , dualar edilir ve o yılın iyi geçmesi temenni edinilir .  Her yöre kendine göre eğlenceler düzenlenir . Yeni elbiseler giyilir , erken kalkılır ve daha birçok değişik etkinlikler yapılarak bu bayram kutlanır .

2 yorum:
Write yorum
  1. İyi olmuş çok iyi bence herkez sever

    YanıtlaSil
  2. Ama reklam olmasa daha iyi olur

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.