Marmara Bölgesindeki Turizm Faaliyetleri Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Marmara Bölgesindeki Turizm Faaliyetleri Nelerdir ?

    1

Marmara Bölgesi'ndeki Turizm Faaliyetleri

- Gelişmiş bir bölge olan Marmara Bölgesi turizm yönünden zengin bir bölgedir . Denize kıyısı bulunduğu için , tarihi yapılara ve doğal güzelliklere sahip olduğu için turizm yönünden de ilgi çekici bir bölgedir .
- Deniz ve Kültür turizmi yaygındır fakat daha çok kültür turizmi ön planda olur bu bölgede .
- Turistlerin ilgisini çeken en önemli şehir İstanbul'dur.

- Ayasofya Müzesi, Topkapı ve Dolmabahçe Sarayı, Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı, Kız Kulesi, Sultan Ahmet Camii, Yere Batan Sarnıcı,  Süleymeniye Camii, Galata Kulesi, Kariye Müzesi, Mısır Çarşısı, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Selimiye Kışlası, Yedi Kule Zindanları, Eminönü Yeni Camii, Pierre Loti Tepesi, Feshane, Mihrimah Sultan Cami, İstanbul Oyuncak Müzesi, Büyükada, Aşiyan Müzesi, Emirgan Korusu, Pera Palas, Aya Yorgi Kilisesi, St. Antuan Kilisesi, Yıldız Sarayı..vb yerler İstanbul'da yer alan önemli gezilecek turistik yerlerdir.

- Bursa ve çevresinde kaplıca turizmi gelişmiştir .
- Uludağ ve Kuş Cenneti de önemli turistik merkezleri arasında yer alır .
- Marmara Bölgesi'nde özellikle de Bursa'da  Uludağ'da,  Bolu'da yer alan Kartalkaya  gibi yerlerde  kış turizmi gelişmiştir.
- Yine Bursa yer alan  Tophane,  Yeşil Türbe, Ulu Cami, Tirilye, Zafer Plaza, Koza Han, Orhan Cami, Yıldırım Cami, 1. Murat Cami, 2. Murat Cami gibi önemli yerler bulunur.
- Saray Hamamı, Rüstempaşa Kervansarayı,  Selimiye Cami de Edirne'de yer alan turizm merkezleri arasında yer alır.

1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.