İslamiyet'i Kabul Eden Toplumların Hayatında Ne Gibi Değişiklerin Olması Beklenir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İslamiyet'i Kabul Eden Toplumların Hayatında Ne Gibi Değişiklerin Olması Beklenir ?

    0

İslamiyet'i Kabul Eden Toplumların Hayatında Ne Gibi Değişiklerin Olması Beklenir ?

Bilindiği gibi İslam dini ya da İslamiyet barış ve kardeşlik dinidir . Bu din dünyadaki tüm insanlara gönderilmiştir .  İslam dinini gerçekten iyice okuyup anlamak gerekir . Kulaktan duyma bilgiler ile değil de bu dini gerçekten araştırıp uygulamak ve yaşamak isteyen toplumların hayatında şu değişiklikler  olur :
* İslamiyeti kabul den toplumların hayatında eğer gerçekten bu dini gerçek anlamda uygulama olursa o toplumlarda kargaşa ve huzursuzluk olmaz .
* İslam dini iyilik dinidir . Adalet , doğruluk , yardımseverlik , hoşgörü , maddi ve manevi temizlik  ve daha birçok güzel şeyler yaşanır bu dini kabul eden toplumlarda .

* Toplumların sosyal  yaşamında, siyasal yaşamında, hukuklarında, toplumsal görevlerinde, sanat anlayışında ve daha bir çok alanında bu dine uygun işler yapılır .
* İslamiyet'i gerçekten iyi anlayan ve onu amacı dışına çıkarmayan toplumlarda kardeşlik duygusu gelişir ve insanlar arasında küslük olmaz, sevgi olur, Allah aşkı olur, huzur olur .
*Toplumlarda hoş görü ortamı olur ve hoşgörü tüm dünyaya yayılmaya çalışılır .

* Ahlaklı bireyler yetişir . O toplumda yalan olmaz, iftira olmaz, hırsızlık olmaz, haksızlık  hoş görülmez .
* Toplumda ayrıcalıklı bir sınıf olmaz, bütün insanlar eşit olarak görülür.
* Zalimin yanında değil mazlumun yanında yer alınır .
* Toplumdaki bireyler hem dünyası için hem de ahireti için çok çalışır ve hep iyilik etmeye harcar bütün ömrünü .
* Temizliğe daha çok önem verilir .
* Cihat anlayışına sahip olunur ve bu da toplumların savaşçılık özelliğini geliştirir. Fakat şunu unutmamak gerekir ki İslam dini haksız yere yapılan savaşlara karşıdır ve her zaman barışın , kardeşliğin yanında olan bir dindir .
* İslamiyet'i kabul eden gerçek  dindarlar bu dine uygun bir hayat yaşarlar ve bu toplumun yöneticileri  adaletli olur , faiz yemez , mazlumun ahını yerde bırakmaz .

* Bu toplumdaki din adamları güçlünün ve haksızın yanında değil haklının ve güçsüzün yanında olur ve haksızlık karşısında asla susulmaz…

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.