Işık Kirliliğinin Zararları Ve Bu Sorunun Çözümü Konusunda Bir Araştırma - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Işık Kirliliğinin Zararları Ve Bu Sorunun Çözümü Konusunda Bir Araştırma

    1

Işık Kirliliğinin Zararları Ve Bu Sorunun Çözümü Konusunda Bir Araştırma


Tabiatta yaşayan canlıların büyük bir çoğunluğu yönlerini bulabilmek için doğal ışık kaynakları olan güneş , ay ve yıldızlardan yararlanmaktadır . Bu yüzden insanoğlu tarafından yapılan aşırı düzeydeki yapay aydınlatmalar doğal ışık kaynaklarını maskeleyebilmekte ve durum da hayvanların yönlerini bulmak konusunda sorun yaşamalarına sebebiyet vermektedir .

Yapay ışık kaynaklarına özellikle gece saatlerinde aşırı derecede maruz kalan insanların biyolojik saatleri bozulmakta ve bu durum stres , sinir gibi psikolojik bozukluklara sebep olmaktadır . Bunun yanı sıra göz sağlığını da olumsuz etkilemekte ve görme bozukluklarına sebep olmaktadır . Bir diğer olumsuz etkisi de gökbilimcilerin incelemeleri esnasında onlara zorluk çıkarmasıdır .

Işık kirliliğinin etkilerini en aza indirmek için mekanların aydınlatmalarında gerektiği kadar ışık kaynağı kullanılmalı , ihtiyaç olmadığı zamanlarda aydınlatmalar kapatılmalı , özellikle dış aydınlatmaların yönüne dikkat edilmelidir . Yol ve caddelerin aydınlatmalarında kullanılan lambaların ışığı dağıtmayan cinsten olmasına özen gösterilmelidir .

Büyük şehirler aşırı aydınlatma , sokak lambaları , ışıl ışıl eğlence merkezleri ile ışık kirliliğinin en yoğun olduğu yerlerdir . Bu manzara insanlara hoş görünse bile gök yüzünün görünmesini engellemektedir . Köylerde yaşayanların bildiği üzere oralarda geceleyin gökyüzüne baktığınızda binlerce hatta milyonlarca yıldızı görebilirsiniz . Ancak bu durum maalesef büyük şehirlerde yaşanamamaktadır .


1 yorum:
Write yorum
  1. çok güzel harika ellerinize sağlık

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.