İç Anadolu Bölgesi'nde En Yaygın Meslekler Nelerdir , Bu Meslekler Diğerlerine Göre Neden Daha Yaygındır? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İç Anadolu Bölgesi'nde En Yaygın Meslekler Nelerdir , Bu Meslekler Diğerlerine Göre Neden Daha Yaygındır?

    0

İç Anadolu Bölgesi'nde  En Yaygın Meslekler Nelerdir , Bu Meslekler Diğerlerine Göre  Neden Daha Yaygındır?
İç Anadolu Bölgesi'ndeki en yaygın meslek alanları şunlardır:
* Çiftçilik ,
* Tarım ve Hayvancılık ,
* Şeker Üretimi ,
* Ulaşım ,
* Memurluk ,
* El Sanatları ,
* Zanaatkarlık ,
* Sucuk , Çemen , Pastırma , Mantı Üretimi ,
* Kırıkkale Silah Üretimi ,

* Turizm ,
* Kümes Hayvancılığı ,
* Yüksek kesimlerde mera hayvancılığı ,
* Çankırı'da tuz üretimi ,
* Halıcılık


gibi meslek dalları İç Anadolu Bölgesi'nde yaygın olan meslek  dallarıdır . İç Anadolu Bölgesi'nin gelenekleri , görenekleri , iklim ve yeryüzü şekilleri , ekonomisi , yaşam şekli ve daha birçok neden bu meslek dallarının yapılmasına daha uygun olduğu için bu meslekler daha yaygındır . 

İç Anadolu Bölgesi'nin denize kıyısı olmadığı için  kıyı turizmi gelişmemiş daha çok tarihi ve kültür doğa turizmi gelişmiştir . Deniz olmadığı için  , karasal bir iklim hakim olduğu için İç Anadolu Bölgesi'nde daha çok bölgesel meslek grupları vardır . Doğal zenginliklerinin de olması İç Anadolu Bölgesi'nde farklı meslek gruplarını ortaya çıkarmıştır . Örneğin ; Ürgüp- Göreme , Nevşehir  Kapadokya Yöresi doğal güzellikleri ile ünlü olan bir şehir olduğu için burada bulunan Peribacalarına çok sayıda turist geldiği için buranın halkı da bundan geçim sağlayarak kendine iş edinmiştir . Oraya gelen turistlere rehberlik edildiği için bu da bir meslek alanı olmuştur . Sucuk , pastırma gibi ürünler İç Anadolu'nun geleneksel ürünleri olduğu için burada yapılması ve saklama koşulları da daha uygun olduğu için bununla ilgili de orada yaşayan ve oraya dışarıdan kişilere meslek alanları ortaya çıkmıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.