Evde Yangın Tehlikesi Yaşamamak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Evde Yangın Tehlikesi Yaşamamak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

    0

Evde Yangın Tehlikesi  Yaşamamak İçin  Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bazen farkına varmadan yaptığımız birçok  iş ya da ev kazaları olur . Bunlardan birisi de evde yangın çıkmasıdır . Unuttuğumuz , dalgın olduğumuz zamanlarda  evde yangın olayları ile karşılaşabiliriz . Mesela çaydanlıkta ocağın altını açık bırakıp çarşıya gitmek , ütüyü prizde unutmak , saç kurutma makinesini ya da şarjlı aletleri şarjda unutmak , kibrit , çakmak gibi yanıcı maddeleri yere düşürmek ve çocukların eline geçmesi gibi birçok hatalar yapabiliriz . Bunlar doğal olarak yangına davetiye çıkarır ve evde yangın tehlikesinin yaşanmasına yol açar . Evde yangın tehlikesi yaşamamak için şu önlemleri almalıyız :

- Dışarı çıkarken , gece yatarken , uzun bir süreliğine evden ayrılırken fişte hiçbir şeyin kalmamasını kontrol etmeli , sonra diğer işlerimize devam etmeliyiz .
- Yanıcı maddeler küçük çocukların ulaşabileceği yerlerde bulunmamalı , daha yüksek yerlere konmalıdır .

- Elektrik tesisatı düzenli bir şekilde kontrol edilmelidir .
- Evde soba yanıyorsa sobanın üstünde veya yakınında yanıcı hiçbir eşya bırakılmamalıdır . Örneğin bazı ailelerde sobanın hemen üst kısmında çamaşır sermek için yapılmış askılık şeklinde eşyalar vardır . Sobadan çıkan ateş bu eşyanın üzerindeki çamaşırlara sıçradığı zaman ev yangını da kaçınılmaz olacaktır . Buna çok dikkat etmek gerekir .
- Evde ocak yanarken ocağı açık unutup dışarı kesinlikle gitmemeliyiz . Evdeyken de ocağı açık unutmamalıyız . Çünkü oldu ki uyuduk ya da bir işe daldık ve bu sırada yangın çıkmış olacak ve mutfaktaki eşyalarımız zarar görecektir .
-  Çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirmeli ve yanıcı maddeleri görseler bile bunlara kesinlikle dokunmamaları gerektiğini onlara söylemeliyiz .
- Unutkanlığımız varsa bu problemimizi de çözmeliyiz . Çünkü ev yangınlarının çoğu unutkanlıktan dolayı ortaya çıkmakta bu durum da can kaybına , mal kaybına neden olmaktadır . Bu kayıpların yaşanmaması için dikkatli ve gözü açık olmalıyız .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.