Ekonomik Faaliyetler Bölgelere Göre Neden Farklılık Gösterir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ekonomik Faaliyetler Bölgelere Göre Neden Farklılık Gösterir ?

    0

Ekonomik Faaliyetler Bölgelere Göre Neden Farklılık Gösterir ?

Türkiye'de çeşitli ekonomik faaliyetler yapılmaktadır . Bu faaliyetler de bölgeden bölgeye değişmektedir . Ülkemizin her bölgesinde iklim , yeryüzü şekilleri , ulaşım , su kaynakları ..vb bir çok şey aynı olmadığı için her bölgede de doğal olarak farklı ekonomik faaliyetler farklı yapılmaktadır . Çünkü ülkemizin yapısı buna uygundur .

Bunlardan en çok etkileyeni ise iklimdir . Örneğin ; Akdeniz Bölgesi yazları sıcak ve kurak , kışları ılık ve yağışlı olduğu için buranın iklim özelliğine uygun olarak da uygun sebze ve meyveler yetişir . Seracılık burada en uygun şekilde yapılır , çünkü uygun sıcaklık koşulları uygundur .

Marmara Bölgesi de  hem iklim açısından , hem ulaşım açısından , hem turizm açısından ve daha birçok açıdan geliştiği için burada ekonomik faaliyetler gelişmiştir ve diğer bölgelere göre farklılık gösterir . Doğu Anadolu Bölgesi'nde yükselti çok olduğu için ,  yazları sıcak ve kurak kışları uzun ve kar yağışlı olduğu için burada da mera hayvancılığı daha çok gelişmiştir . Özellikle de Erzurum Kars Bölümünde yaz yağışları fazla olduğu için uzun boylu çayırlar vardır ve bu da büyükbaş hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır . Yine kıyı bölgelerimizde özellikle Akdeniz ve Ege'de kıyı turizmi gelişmiş ve ekonomiye getirisi fazla olmuştur bu bölgelerin . Yani her bölgenin koşulları değişik olduğu için ekonomik faaliyetleri de doğal olarak değişik olacaktır .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.