İnsan Mı Doğaya, Doğa Mı İnsana Hakimdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İnsan Mı Doğaya, Doğa Mı İnsana Hakimdir ?

    0

İnsan mı Doğaya , Doğa Mı İnsana  Hakimdir ?

İnsan  yaptığı çeşitli faaliyetler ile doğaya hakimdir . Hem iyi işler yaparak doğaya hakim olur hem de kötü işler yaparak doğaya hakim olabilir . Mesela Japonya'da çok büyük şiddette deprem olmakta ve bu depremden hiçbir canlı zarar görmektedir . Geliştirdikleri teknoloji sayesinde depremden bile ölmeden kurtulabilmektedirler . Bu insanın doğaya olumlu yönde hakim olmasıdır .

İnsan doğal kaynakları hoyratça kullanarak , toprağı, suyu , havayı kirleterek kısacası doğanın doğal ve ekolojik dengesi ile oynayarak doğaya hakim olmakta ve ona büyük zararlar vermektedir .

Doğanın doğallığını insanoğlu bozmaktadır . Sanayiden çıkan zehirli gazlar , sulara karışan tarım ilaçları , çevreye atılan binlerce çöp , yanlış arazi kullanımı , avcılık yapılarak bir canlı türünün  yok edilmesi ve bunun sonucu olarak da birçok olumsuzluğun beraberinde gelmesi ile insan doğaya hakim olmakta ve onda onulmaz yaralar açmaktadır . İnsan istese doğaya zarar vermeden   ona yine hakim olur fakat onu koruyarak , daha da güzelleştirerek bunu yaparsa doğa da ona olumlu sonuçlar verir .


Kısacası insan doğaya her türlü hakim olur, bu olumlu da olsa, olumsuz da olsa insan her zaman bu tezde haklı çıkar .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.