Büyükbaş Hayvancılık Niçin En Fazla Doğu Anadolu'da Gelişmiştir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Büyükbaş Hayvancılık Niçin En Fazla Doğu Anadolu'da Gelişmiştir ?

    2

Büyükbaş Hayvancılık  Niçin En Fazla Doğu Anadolu Bölgesi'nde yapılır?

Doğu Anadolu Bölgesi'nde iklim ve yeryüzü şekilleri uygun olmadığından dolayı tarımsal faaliyetler gelişmemiştir .  Doğu Anadolu Bölgesinde yükselti fazla olduğu için tarım yerine hayvancılık yapılır . Büyükbaş hayvancılık da  daha çok Erzurum Kars Bölümünde yapılmaktadır .

Çünkü burada yaz yağışları çok olduğu için gür otlaklar bulunmakta ve bu da büyükbaş hayvancılığa büyük katkı sağlamaktadır. Bölgede tarım faaliyetleri ise en çok  bölgenin güneyinde yer alan çöküntü ovalarında yapılır.


Otlak ve çayırlar fazla yer kapladığı için iklim ve yeryüzü şekilleri de buna elverişli olduğu için büyükbaş hayvancılık en çok Doğu Anadolu Bölgesinde yapılır. Doğu Anadolu Bölgesinin güneyindeki ovalık alanlarda ise küçükbaş hayvancılık gelişmiştir.  Büyükbaş hayvancılığın Doğu Anadolu Bölgesi'nde yapılması ülkemize büyük fayda sağlamaktadır. Hayvanlardan elde edilen süt, tereyağı, peynir  orada yaşayan halkın temel geçim kaynağıdır. Her ne kadar büyükbaş hayvancılık en fazla Doğu Anadolu Bölgesinde gelişmişse de kışların soğuk ve sert geçmesi de büyükbaş hayvancılı bazı yönlerden sınırlamaktadır.

2 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.