Atatürk'ün Fikir Hayatını Etkileyen Başlıca Etkenler Nelerdir?, Maddeler Halinde - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk'ün Fikir Hayatını Etkileyen Başlıca Etkenler Nelerdir?, Maddeler Halinde

    1

Atatürk'ün Fikir Hayatını  Etkileyen Başlıca Etkenler Nelerdir?, Maddeler Halinde

*Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yunanistan'ın Selanik Şehrinde dünyaya geldiği için, Selanik de çok  kozmopolit bir yapıya sahip olduğu için, işlek bir limana da sahip olduğu için gelişmiş bir şehirdi.  Balkanlarda yaşayan Ulu  Önder Gazi Mustafa Kemal o dönemde Balkanların durumunu bildiği için , bağımsızlık ruhu ile yetiştiğinden dolayı fikir hayatının gelişmesinde birçok etken bir arada olmuştur.

* Özellikle de  Selanik ( Yunanistan), İstanbul , Manastır ( Makedonya), Sofya  ( Bulgaristan) gibi şehirler Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün fikir hayatının gelişmesinde etkili olan önemli şehirlerdir .

* Mustafa Kemal Atatürk çocukluğundan beri okumaya çok düşkün olduğu için, kendisine verilen harçlıklara bile yiyecek almak yerine kitap almayı tercih ettiği için okumaya çok hevesliydi . Özellikle de tarihe ayrı bir ilgisi ve merakı bulunuyordu .
* Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal  Manastır Askeri İdadisinde  tarih öğretmeni olan Mehmet Tevfik Bilge sayesinde  Türk Tarihine ilgi duymaya başlamıştır .
* Manastır Askeri İdadisinde arkadaşı  olan Ömer Naci sayesinde de edebiyata ilgisi artmış ve Ömer Naci sayesinde  Namık Kemal'i tanımış ve Namık Kemal'in vatan şiirlerinden etkilenmiştir .
*  Yakın arkadaşı olan Fethi Okyar sayesinde ise  Fransız İhtilali'nin öncüleri olan Rousso ve Voltaire'yi tanımıştır ve onların düşüncelerinden etkilenmiştir .
* Vatanına ve milletine aşk ile bağlı olan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Osmanlı'nın zor dönemlerine şahit olmuş  ve milletinin kurtuluşu için savaşmış ve Yüce Türk Milleti ile nice zaferler tatmıştır .
* Vatan sevgisi her şeyden üstün olduğu için fikir hayatında da vatan sevgisi ile ilgili kitaplar okuyarak kendisini geliştirmiştir .
* Manastır Askeri İdadisinde öğrenimini devam ettiren Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Ziya Gökalp, Tevfik Fikret, Celal Nuri ve Namık Kemal gibi fikir adamlarının eserlerini okumuş ve bu eserlerden etkilenmiştir .
* Sadece bir alana yönelmeyen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal kendisi de çeşitli kitaplar yazmıştır . Medeni Bilgiler, Nutuk, Geometri, Bölüğün Muharebe Eğitimi, Atatürk'ün Hatıra Defteri , Zabıt ve Kumandan İle Hasbıhal..vb adında çeşitli kitaplar yazarak kendisini geliştiren bir lider olmuştur.

1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.