Andımız Neden Kaldırıldı ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Andımız Neden Kaldırıldı ?

    0

Andımız Neden Kaldırıldı?

Andımızın kaldırılma nedeni şudur : Demokratik bir ülkede yaşadığımız için ,  Kürt, Türk, Laz, Çerkez her türden insan olduğu için ve farklılıklara da saygı duyulması gerektiği düşüncesi ile andımız kaldırılmıştır .

 Kürt olan biri ben Türküm ya da  başka kökenden olan biri ben Türküm demeyebilir . Elbette Türkiye Cumhuriyeti içinde yaşıyordur fakat Türküm demek zorunda değildir , çünkü gerçekten Türk değildir . Ama kendini Türk hissedebilir , bu ise çok farklı bir tartışma konusudur . Demokratikleşme paketi ile  Andımız kaldırılmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da dediği gibi Türküm demekle Türk olunmaz ya da çalışkanım,  demekle çalışkan olunmaz.  Eğitim ilk önce ailede başlar ve daha sonra kişi kendini geliştirir . Yani herkesin  kimliği farklıdır ve kimseyi  her sabah ben Türküm demeye zorlayamazsınız. Vatanını ve milletini seven, değerlerine sahip çıkan, Türkiye Cumhuriyeti'nin imkanlarından faydalanan her kişi bu ülke için fedakarlık yapmaya hazır olacak ve ülkesine faydalı bir birey olmaya gayret gösterecektir . Yani bu işler lafla değil uygulamakla olur . Başka insanlara da tahammül gösterilmeli ve dayatma yapılmamalıdır . Farklılıklara saygı gösterilmesi için andımız kaldırılmıştır .


Yani amaç Türk kelimesine zarar vermek ya da bu terimi  ortadan kaldırmak gibi bir şey değildir. Sadece farklılıklarımız ile bir bütün olmayı sağlayabilmektir. Yani Türk olmayan insanların yerine kendimizi koymalı ve Empati kurmasını bilmeliyiz. Böylece Andımızın kaldırılma nedenini daha net anlarız.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.