15 Temmuz Darbe Girişiminin Önlenmesinde Medyanın Rolünü Açıklayın - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

15 Temmuz Darbe Girişiminin Önlenmesinde Medyanın Rolünü Açıklayın

    0

15 Temmuz Darbe Girişiminin  Engellenmesinde Medyanın Rolünü Açıklayınız?

15 Temmuz 2016 Cuma akşamı ülkemiz büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalmıştı. Çünkü Fethullah Terör Örgütüne mensup olan bir kısım askeri grup  darbe ile, insanları korkutacak, Cumhurbaşkanı, Başbakan alınıp gizli bir yere götürülecek ve belki de yaşamlarına son verilecekti. Ama medyanın gücü sayesinde ve medyanın ayrı bir tavır takınmaması sayesinde ülkemiz büyük bir tehlikeden kurulmuştur. Saat dokuz buçuk gibi başlayan darbe girişimi ile bütün medya ve siyasi partiler darbe girişimine karşı birlik ve beraberlik içinde hareket etmişlerdir. Özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CNN Türk muhabiri Hande Fırat'a telefonla bağlanarak bütün halkını sokağa davet etmesi ve halkın bu emre cevap  vermesi sonucunda milletimiz darbe girişimcilerini yenmeyi başarmıştır.

Burada en önemli rolü sosyal medya oynamıştır. Televizyon, radyo, bilgisayar aracılığı ile ülkemiz darbe girişiminden anında haberdar olmuş ve  darbe girişimcileri başarısız olmuş ve ülkemizi medyanın gücü sayesinde kan gölüne çevirememişlerdir. Eğer medya birlik ve beraberlik  içinde hareket etmeseydi, bir kısım medya darbe girişimcilerini destekleyip , cumhurbaşkanını telefonla görüntülü halka bağlamasalardı belki de darbe girişimcileri başarılı olacak ve şu anda ülkemiz başka bir ülke ve üst akıl tarafından yönetiliyor olacaktı. İşte bu zor gecede medya üzerine düşen görevi çok başarılı bir şekilde yerine getirmiş ve ülkesinin birlik ve beraberliğinin bozulmasına yaptığı yayınlar ile izin vermemiştir. Facebook, whatsap, Periscope, Twitter ve daha birçok sosyal medya aracılığı ile halkımız darbe hakkında bilgilendirilmiş, darbe girişimcilerinin nerede olduğu halka anlık bildiriliyordu. Televizyon sayesinde darbe girişimcilerinin yaptığı her şey anlık görülüyor ve halk sokaklara akıyordu milletini düşmana teslim etmemek için. Nerede ne olay oluyorsa o gece halk her şeyden hemen haberdar oluyordu. Halk medya aracılığı ile darbeye karşı olduğunu belirten yazılar yayınlıyor ve darbe girişimine karşı birlik ve beraberlik vurgusu yapılıyordu. Darbe gecesinde medyanın aracılığı ile haberdar olduğu, en çok konuşulan konular ise şunlar olmuştu:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telefonda görüntülü konuşma yaparak  halkı sokaklara davet etmesi, köprülerin kapatılması ve bir grup askerin halkı evlerine gitmesi için uyarması, Gazi Meclisimizin yani TBMM''nin bombalanması, yayın organlarının basılması ve Trt  spikere zorla darbe bildirisi okutulması , Selaların okunması, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın rehin alınarak kaçırılması gibi gündemde bir çok konular konuşulmuştur. Eğer medya olmasaydı ve erişim önlenemeseydi belki de darbe büyük ihtimalle gerçekleşmiş olacak  ve ülkemiz büyük bir tehlike ile karşıya  kalacaktı.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.