Yurdumuzun Genelinde Karasal İklim Görülmesinin Sebepleri Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Yurdumuzun Genelinde Karasal İklim Görülmesinin Sebepleri Nelerdir ?

    0

Yurdumuzun Genelinde Karasal İklim Görülmesinin Sebebi Nedir?

Ülkemiz ılıman kuşak ile subtropikal kuşak arasında yer almaktadır . Ülkemizin yer şekilleri ve  coğrafi konumu çeşitli iklim tiplerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur . Bu iklimlerden ülkemizde en çok görüleni ise karasal iklimdir .

 Türkiye dağlık bir ülke olduğu için  bu dağların yüksekliği ve uzanışı denizelliğin iç kesimlere  kadar girmesini engellediği için ülkemizde daha çok karasal iklim hakimdir . Denizin iç kesimlere sokulabildiği bölgelerde  diğer iklimler etkili olur . Örneğin;  Akdeniz İklimi gibi . Karasal iklim  Doğu Anadolu ,  İç Anadolu , Güneydoğu Anadolu , Trakya'nın ise iç kesimlerinde karasal iklim hakimdir .


Karasal iklimde yazlar sıcak ve kurakken  kışlar soğuk ve kar yağışlı geçmektedir . Karasal iklimin bitki örtüsü ise bozkırdır . Karasal iklimde kış şiddetli geçtiği için kar toprak üzerinde uzun süre  üç ay kadar durabilir . Karasal iklimde yaz mevsimi erken gelir ve karlar hızla erimeye başlar ve havalar iyice ısınır . En sıcak ay ortalaması 20 C  civarındadır . Sıcaklıkların otuz dereceye kadar da çıktığı görülebilir . Karasal iklimde yıllık yağış miktarı ortalama 500 ile 600mm civarındadır . Yıllık sıcaklık farkı fazladır . Bu nedenle nem fazla bulunmaz . Karasal iklimin görüldüğü bölgelerde don olayları çok görülür . Karasal iklimin etkili olduğu Erzurum Kars bölümünde ise yazlar yağışlı ve serinken kışlar ise çok soğuk ve sert geçmektedir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.