Türk Milletinin Kurtuluş Savaşını Kazanmasında Neler Etkili Olmuştur ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Türk Milletinin Kurtuluş Savaşını Kazanmasında Neler Etkili Olmuştur ?

    0

Türk Milletinin Kurtuluş Savaşını Kazanmasında Neler Etkili Olmuştur?

Türk Milleti ezelden beri bağımsızlığına düşkün olduğu için bu bağımsızlık ruhundan asla vazgeçmemiş şanlı bir millettir . Eski Türklerde bile yıkılan bir devletin yerine hemen yenisi kurulmuştur .

Türk Milleti’nin Kurtuluş Savaşını kazanması başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Yüce Türk Milletinin iman gücü ve mücadelesi sayesinde bu milli mücadele başarıya ulaşmıştır . Ecdadımız Osmanlı Devleti 600 yıl kadar ayakta kaldıktan sonra dışta ve içteki saldırılara dayanamayarak eski  gücünü koruyamaz hale gelmiş , Osmanlı yönetiminden sorumlu olan İstanbul Hükümeti ise İtilaf Devletlerini savunan tutum içerisine girerek milli mücadeleyi engellemek için çeşitli ayaklanma ve isyanlar çıkarmıştır.

İtilaf Devletlerimizi topraklarımızı işgal etmeye başlayınca halkta bilinç uyanmış ve direniş örgütleri kurulmuş ve bu işgallere karşı durmuşlardır . Kuvayi Milliye kurularak milletimizin bağımsızlığını korumak istemişlerdir . Daha sonra Atatürk başa gelmiş ve Milli Mücadelenin yönetilmesinde en etkili isimlerden biri olmuş , 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış ve daha arkasında nice savaşlar , kongreler , antlaşmalar yapılarak milletimizin ve Atatürk’ün sayesinde Kurtuluş Savaşı  kazanılmıştır .  Milletimiz askerinin hep yanında olmuş , kadın erkek demeden, çoluk çocuk demeden herkes cepheye koşmuş ve bu uğurda canlarını feda etmiş ve nice kanlar akmıştır . Hatice analarımız , Fatma bacılarımız gibi kahraman Türk kadınları çocuklarını evde bırakarak önce vatan deyip düşmüşler ve bu uğurda şehit olmuşlardır . Şu anda bu topraklarda özgürce yaşıyor ve nefes alabiliyorsak bunu Yüce Türk Milleti’nin yüce halkına borçluyuz.


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.