Türk Kurtuluş Savaşı’nın Sanata Ve Edebiyata Etkileri Nelerdir? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Türk Kurtuluş Savaşı’nın Sanata Ve Edebiyata Etkileri Nelerdir?

    0

Türk Kurtuluş Savaşı’nın Sanata Ve Edebiyata Etkileri Nelerdir?

Milletimizin kahramanlık destanı yazdığı Kurtuluş Savaşı’nda milletimiz birlik ve beraberlik içinde hareket ederek bu kutsal mücadeleye destek  vermiş, elinden gelen her türlü fedakarlığı yapmıştır . Bu dönemde yazarlarımız , sanatçılarımız da hiç durmadan Milli Mücadeleye destek olmuşlar ve basın yayın aracılığı ile bunu desteklemişlerdir .

Her ne kadar Milli Mücadelenin ruhuna zarar veren bazı kalemler olsa da yararlı kalemler daha çok olduğu için  bu mücadeleyi kazanmamız kaçınılmaz olmuştur . Yazarlar milli mücadeleyi destekleyen yazıları ile her türlü çalışmaları yapmış ve basın yayın ile bunun dünyaya duyrulmasını sağlamışlardır .

Sanatta da  sanatçılar elinden gelen her türlü desteği vermiş ve bu vatan ve millet sevgisi sanata da yansımıştır . Bu mücadelede sanatçılar resimler ile heykel sanatını geliştirmişler, yaptıkları kabartma ve heykeller ile  Kurtuluş Savaşı’nı resmetmişlerdir . Hüseyin Özkan, İlhan Koman gibi sanatçılar Kurtuluş Savaşı ile ilgili kabartmalar yapmış ve  bu savaşı sanatlarına geçirmişlerdir . Yazarlar milli birlik ve beraberliğin daim olması için çeşitli  gazete ve dergiler çıkarmışlardır. Özellikle de kadın  yazarlarımızdan Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek adlı eseri ile Kurtuluş Savaşı ile ilgili kitap yazmıştır . Bu romanda İzmir ‘in işgali sırasında yaşanan olaylar anlatılır. İZMİR’İN İŞGALİ SIRASINDA ÇOCUĞUNU VE KOCASINI K AYBEDEN Ayşe’nin milli mücadeleye katılarak Kuvayi Milliyeye katılışını anlatır .  Ayrıca Tarık Buğra’nın Küçük Ağa kitabı, Halide Edip Adıvar’ın Türk’ün Ateşle İmtihanı adlı anı kitabında da  askeriyede çalıştığı dönemle ilgili bilgiler vermiştir . Sanatçılar ve edebiyatçılar  milli mücadele ruhuna destek vermişler ve  milletimizin haklılığını yazıları ve eserleri dünyaya basın yayın aracılığı ile duyurmuşlardır. Ayrıca Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Falih Rıfkı Atay da milli mücadele ile ilgili kitaplar yazmış ve bu mücadelenin destekçisi olmuşlardır. Bu yazarlar  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün safında yer almışlardır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.