Tura Oyunu Hakkında Bilgi

Tura Oyunu Nedir?  Nasıl Oynanır ?

Tura demek kamçı demektir . Tura oyununda da kamçı yemek bu oyunun en önemli özelliğidir .Tura  normalde bir savaş oyunudur . Tura oyunu askere giden gençlerimizin orada zorluklara alışsın diye  onları acıya alıştırmak için oynanan  bir savaş oyunudur . Aslında bu oyunun içinde kişi hem saldırır hem de taarruz yani  savunmada kalır .

Tura oyununda rakibi dövmek yani ona dayak atmak bu oyunu oynayan kişiler için çok eğlencelidir . Hatta kimi dayak yiyenlerde  bu dayaktan mutlu olduğunu bile söylerler .  Tura oyunu şu şekilde oynanır : Tura oynamak isteyen oyuncular hazırlanır ve turacılar meydana gelir . Zurna ve davul şenliğinde  kamçılar çalmaya başlar . Herkesin kendine özgü bir tura oyunu oynama sitili vardır . Bu oyunda rakibine dayak atan kişi kamçıyı tam istediği yere vurduğunda bu kişi bu oyundan çok büyük haz alır ve mutluluk duyar .


Oyunda oyuncular çeşitli sesler de çıkarır ve böylece kişi kendini oyuna güdüler . Gerçek turacılar çok vurmak yerine az ve öz vurmayı düşünerek hedefe daha iyi ulaştıklarını söylerler . Vurma hakkını bitiren turacı turayı diğer arkadaşına vererek oyunun devamı sağlanmış olur . Tura oyununda belli bölgelere vurulması gerekir , genelde zararlı bölgelere vurulmaz . Bel bölgesi daha çok vurulan yerdir . Kalça , bacak ve  kafa kısmı yasak olan , vurulmayan bölgelerdir . Bazen vücudun bu kısımlarına vuranlar kibar bir şekilde de uyarılır , sert bir şekilde de uyarılmaktadır . Tura oyunu başlamadan önce oyuncular kendini korumak amacıyla kalın kıyafetler giyerler ve oyuna başlarlar . Bazı turacılar ise bana bir şey olmaz , acıya dayanırım mesajını vererek güçlü olduklarını göstermek amacı ile incecik kıyafetler giyer . Örneğin; gömlek, kısa kollu gibi. Tura oyununda amaç sadece vurmak değil, çeşitli manevralar ve değişik hareketler yaparak oyuna folklorik bir hava kazandırmaktır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top