Tunceli’nin Nüfusunun Az Olmasının Nedeni Nedir ?

Tunceli’nin Nüfusunun Az Olmasının Nedeni Nedir ?

Tunceli Türkiye'nin nüfus bakımından en küçük şehirlerinden birisidir . Tunceli  Nüfus yoğunluğu açısından  ise  ülke ortalamasının  altında olan bir şehirdir . Ölüm oranı ise  Türkiye ortalamasının üstündedir .

 Tunceli Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat Bölümünde yer alan illerimizden bir tanesidir . Tunceli’de nüfusun az olmasının nedeni şunlardır :

- Tunceli Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer aldığı için ve bu bölgenin de yeryüzü şekilleri dağlık olduğu için bölücü terör örgütlerinin buralarda  olması sonucunda köy halkının  bu ili terk etmeye başlaması ,

- Meraların  fazla  yer almaması ,

- İş istihdamlarının bulunmayışı ,

 - Dağlık ve engebeli olduğu için   tarım alanları fazla bulunmamaktadır ,

- İklim ve yeryüzü şekillerinin uygun olmamasından dolayı sanayi kuruluşlarının olmaması ,


- Tunceli yıllar boyunca çatışmanın ortasında kalmış bir ildir bundan dolayı insanlar buradaki yerleşim yerlerini terk etmiş başka şehirlere göç etmeye başlamıştır ve bunun sonucunda da Tunceli’nin nüfusu giderek azalmıştır .  Bölgedeki terör sorunu yıllarca bitmek bilmemiş ve halkı canından bezdirmiştir . Burada yaşayan köylü halkı da bu yüzden bulunduğu alanları terk etmeye başlamış ve bu da Tunceli’nin nüfusunun azalmasına neden olan etmenlerden biri olmuştur .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)