Tüketici Olarak Haklarımız Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Tüketici Olarak Haklarımız Nelerdir ?

    0

Tüketici Olarak Haklarımız Nelerdir?

Her insanın  tüketici olarak bir takım hakları bulunmaktadır . Bir mal veya bir hizmeti  satın alan bireyin kanunen sahip olduğu hakları tüketici hakları olarak nitelendiririz . Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 23 Şubat 1995  tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilmiştir . Tüketici hakları kamu yarına uygun şekilde düzenlemeli ve ekonominin yararına da uygun şekilde düzenlemelidir . Birleşmiş Milletler  Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre tüketici hakların şunlardır  :

* Temel İhtiyaçların Karşılanması hakkı:  Isınma, barınma, haberleşme, içecek su bulma, ulaşım tüketicilerin sahip olması gereken en temel haklarındandır ,
* Sağlık ve Güvenlik Hakkı: Satılan malın insan sağlığını tehlikeye atmaması gerekir
* Eğitilme Hakkı: Bilinçli tüketici olunması için bu konuda tüketicilere eğitim verilmesi gerekir.
* Bilgi Edinme Hakkı: Mal ve hizmeti satın alırken tüketicinin doğru kararlar verebilmesi için  bu mal ve hizmet ile  ilgili bilgilendirilmesi gerekir.
*Zararların Giderilmesi Hakkı: Tüketici aldığı bir maldan zarar görmüşse o mal ve hizmet tüketiciye tekrar ulaştırılmalı ve tüketicinin zararı giderilmelidir.
* Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı: Çeşitli mal veya hizmet tüketiciye en uygun fiyatla satılmalıdır.
* Seçme Hakkı: Çeşitli ürün ve hizmetlere tüketiciler istediği zaman ulaşmalıdır.

* Temsil  Edilme,  Örgütlenme, Sesini Duyurma Hakkı: Tüketicilerin haklarının korunması ve mağduriyetlerinin giderilmesi için  güç birliği içinde hareket edilmeli ve hükümetlerin ekonomik ve siyasi politikaları da dikkate alınmalı ve  kamu kurumlarında temsil edilebilmesi sağlanmalıdır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.