Tarih Biliminin Özellikleri Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Tarih Biliminin Özellikleri Nelerdir ?

    0

Tarih Biliminin Özellikleri Nelerdir?

İnsanların geçmişte yaşadıkları gelişmeleri ve olayları zaman ve yer göstererek  , neden ve sonuç ilişkisi içinde inceleyen bilim dalına tarih denir .

- Tarih Bilimi insanlığın ortak bilimidir . Tarihin konusu  insanların geçmişte yaşamış oldukları olaylardan ibarettir .

- Tarih tekrarlanamaz bir bilim dalı olduğu için tarih biliminde gözlem ve deneye yer verilmez .

- Tarihi olaylar arasında neden ve sonuç ilişkisi bulunur .

- Tarih geçmiş ve gelecek arasında bir köprü görevi üstlenen bilim dalıdır .

- Tarih tekrarlanamadığı için geçmişte yaşanmış olaylardan ders çıkarılması gerekir .

- Tarih belgelere dayalıdır . Bundan dolayı tarafsız olarak aktarılmalıdır . Tarihin tarafsız olarak aktarılması tarih  bilimine duyulan güveni artırır .

- Tarih geçmişte yaşanmış olaylara  nesnel bir şekilde bakmalı yani tarafsızlık ilkesi olmalıdır,  olaylar değerlendirilirken yanlı davranılmamalıdır .

- Tarihte yeni bilgiler ortaya çıkar bu durum da eski belgelerin tezini çürütebilir bundan dolayı devamlı araştırmalar yapılarak güvenilir bilgiler ortaya çıkarılmalıdır .

- Tarihte olayın geçtiği yer ve zaman belirtilmelidir . 


- Tarihin konusu insanı içine alır.  İnsanların geçmişte yaşadıkları sosyal ve siyasal olaylar , insanların yaşam tarzı , geçimini nasıl temin ettiği ..vb gibi olaylar anlatılır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.