Sümela Manastırı İle İlgili Kısa Bilgi - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Sümela Manastırı İle İlgili Kısa Bilgi

    0

Sümela Manastırı İle İlgili Kısa Bilgi

Sümela Karadeniz Bölgesi'nin Trabzon ilinde Maçka'da  yer alan bir yapıdır . Bu yapı tarihten günümüze kadar gelmiş olan en eski yapılardan biridir . Sümela Manastırının en önemli özelliği mimarisidir . Mimari  yapısı bakımından dikkat çekicidir .

Dik bir dağ yamacına yapılmış olan bu manastır  Trabzon ilinin  Maçka ilçesinin  Altındere köyünde bulunmaktadır . Hıristiyanların da ilgisini çeken bu manastır  Meryem Ana Manastırı olarak da adlandırılmaktadır . Bu manastırın yapımında  dağda yer alan mağaraların bulunuşu manastırın yapımına kolaylık sağlamıştır . Sümela Manastırına vadiden çıkılmaktadır . 

Merdivenler dar olan bir manastırdır . Sümela manastırına yüz basamaklı  merdivenle çıkılıyor . Altı katlı olan bir manastırdır . Mimarisinde kullanılan freskler ve  resimler insanların ilgisini çekmekte ve her yıl çeşitli ülkelerden turistler gelmektedir . Manastırın içinde kilise de bulunur  . Bu kilisenin içinde  Havva , Adem , Cennetten Kovulmayı anlatan resimler de yapılmıştır .


Sümela Manastır önceleri askeri amaçla da kullanılmıştır . Rum Ortodoksları için çok önemli olan bir manastırdır . Sümela manastırı sadece dışarıdan gelen ziyaretçi akınına değil yurt içinden gelen ziyaretçi akınına da uğramakta  ve Trabzon'un ekonomisine katkı sağlamaktadır ve  tarihi bir yapı olması bakımından çok önemli bir yere sahiptir .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.