Mustafa Kemal Atatürk'ün Kişisel Özellikleri İle İlgili Bir Kompozisyon - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kişisel Özellikleri İle İlgili Bir Kompozisyon

    0

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kişisel Özellikleri İle İlgili Bir Kompozisyon

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk  önce vatan diyerek  yola çıkan ve vatanına sevgi ile bağlı olan bir başkomutandır . Kurtuluş Savaşı sırasında vatanını kurtarmak için çok zaferlere imza atmıştır . Her zaman barışçı olmuş ve  yurtta barış dünyada barış ilkesi ile hareket eden bir liderdir . Mustafa Kemal dogmatik bilgiler ile hareket etmeyen her zaman akıl ve mantığı ön planda tutan biriydi. Çünkü akıl ve fen sayesinde çözülemeyecek iş yoktu ona göre .

Gelecekte ne olabileceğini tahmin edebilen ileri görüşlü bir insandı . Ülkesini çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkartmak için uğraşan idealist bir liderdi . Gazi Mustafa Kemal gerçekçiydi . Amaca ulaşabilir olan işler için uğraşır , gerçekleştiremeyeceği işler için boş hayaller kurmaz , mantığı ile hareket ederdi . O her zaman açık sözlü , korkmadan lafını esirgemeyen bir kişiydi .  İşlerini yürütürken disiplinli bir şekilde hareket eder ve bir işin başarıya ulaşması için sabredilmesi gerektiğini düşünür ve sonuna kadar sabrederdi . Mesela hemen halifeliği kaldırmıyordu ki halk hemen tepki göstermesin diye . Zamanla olacağına inanıyordu her şeyin . İyi bir asker başarılı bir komutandı  .

Kurtuluş Savaşını yöneten Mustafa Kemal  başarılı bir yöneticiydi aynı zamanda . Eğitime çok önem vermiş , savaş zamanlarında bile eğitimin aksamaması için kurumlar açmıştı . Çok yönlü düşüncesi ve çok farklı zeka türlerine sahip olan biriydi .  Aynı zamanda iyi bir tarih yazarıydı , düşünce adamıydı , bilim adamıydı .  Çok zeki olduğu için yaratıcı bir düşünceye sahipti ve olaylara eleştirel gözle bakmasını bilen liderdi . Kısacası Mustafa Kemal her yönden çok başarılı ve zeki bir devlet adamı ve ahlak sahibi olan , içinde insan sevgisini barındıran yüce bir değerdi .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.