Mondros Antlaşmasının Şartları Nelerdir? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Mondros Antlaşmasının Şartları Nelerdir?

    1

Mondros Antlaşmasının Şartları Nelerdir?

Mondros Ateşkes Antlaşması  30 Ekim 1918'de  Agamemnon  zırhlısında imzalanmış , imzalayanlar ise Rauf Orbay ve Amiral  Carltrope'dir . Mondros Ateşkes Antlaşması'na göre :

-  Boğazlar açılacak ve bu gölgede yer alan kaleler  İtilaf Devletleri tarafından işgal edilecektir .

- Antlaşma Devletleri güvenliğini tehdit edeceği  yerleri işgal edebilecekti .

- Osmanlı ordusu terhis edilerek  bütün savaş gemilerine , silah ve cephanesine el konularak savunmasız hale getirilecektir .

- Liman ve tersanelerimizden  İtilaf Devletleri  istediği gibi yararlanabilecekti .

- Ermenilere verilmesi düşünülen  Vilayet-i Sittede ( Sivas, Erzurum, Elazığ, Van, Bitlis, Diyarbakır) ) karışıklık çıkarsa  bu bölge İtilaf Devletleri tarafından işgal edilebilecekti .

- Osmanlı'nın elinde bulunan tüm esirler serbest bırakacak ama  İtilaf Devletlerinin elinde bulunan esirler serbest bırakılmayacaktı .

- Osmanlı Devleti sahip olduğu enerji kaynaklarından ihtiyacı olanını kullanacak geri kalanını ise İtilaf Devletleri'ne bırakacaktı .

- İtilaf Devletleri tüm ulaşım araçlarını ve haberleşme  araçlarını gözetim altında tutacak , demir yolları ile Toros Tünelleri de  İtilaf Devletleri'ne bırakılacaktı .

- Anadolu'nun dışında yer alan Osmanlı askerleri  en yakındaki Anlaşma Devletleri birliklerine teslim olacaktı .


- Birinci Dünya savaşında yer alan Osmanlı'nın müttefik  askerleri  bir ay içinde Osmanlı sınırını terk edecekti . Bunlar tabi ki de hayata geçmemiştir .

1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.