Milli Mücadele Döneminde Türk Milleti Vatanına Sahip Çıkabilmek İçin Neler Yapmıştır? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Milli Mücadele Döneminde Türk Milleti Vatanına Sahip Çıkabilmek İçin Neler Yapmıştır?

    0

Milli Mücadele Döneminde Türk Milleti Vatanına Sahip Çıkabilmek İçin Neler Yapmıştır?

Yüce Türk Milleti bugünlere kolay gelmemiş ve başından çok badireler geçmiştir . 600 yıl dünyanın hakimi olan ecdadımız Osmanlı Devleti iyice zayıflamaya başlamış ve başında bulunan yöneticiler artık eskisi gibi ülkeyi güçlü yönetemeyecek duruma gelmiştir . İstanbul Hükümeti  İtilaf Devletlerinin isteği doğrultusunda hareket etmeye başlamış ve Osmanlı'nın sonu gelmeye başlamıştır . 

Zaten Osmanlı artık eskisi gibi güçlü olmadığı için ona'' hasta adam'' denilmiştir . Daha sonra yüzyılda bir dünyaya gelen liderlerimizden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün askeri dehası ile durum çok farklı yerlere taşınmıştır .  İngilizler ülkemize girmiş ve işgallere başlamış , Yunanlılar aynı şekilde , Fransa aynı şekilde.. vb.  Bu duruma milletçe bir dur denmesi gerekiyordu ve milleti de örgütleyecek  olan Ulu Önder'di .  Önce direniş Cemiyetleri kurulmuş ve Kuvayi Milliye denilen Milli Birlik Örgütü kurulmuş ve işgallere karşı çıkmıştır . Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nın başarıya ulaşmasında en büyük adımı atmış ve kendisine verilen görevlerin aksini yapmış ve Samsun'daki halkın elinden silahları almamış ve bunun üzerine Mustafa Kemal'in rütbesi alt rütbelere düşürülmüştür İstanbul Hükümeti tarafından . Daha Sonra Mustafa Kemal Havza Genelgesini yayınlamış ve işgallerin protesto edilmesini sağlamış , Amasya , Erzurum , Sivas Kongresi Ve Amasya Görüşmeleri yapılmış ve milletimizin bağımsızlığını asla kaybetmemek için uğraşacağını göreceğiz . Bu savaşta nice canlarımız şehit olmuştur .


Eli silah tutan herkes savaşa gitmiş kadın erkek çocuk demeden . Nene Hatunlar, Hatice analar ve bunun gibi nice yiğit analarımız . Çok kanlar dökülmüştür vatanın ve milletin birliği ve dirliği için . Sonunda Kurtuluş Savaşı Mustafa Kemal ve milletinin sayesinde büyük zaferlere imza atmış ve Yüce Türk Milleti esir olan milletlere örnek bir davranış sergilemiştir….

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.