Milletimiz İçin Önemli Olan Günlerde Kutlanılan Bayramlar - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Milletimiz İçin Önemli Olan Günlerde Kutlanılan Bayramlar

    0

Milletimiz İçin Önemli Olan Günlerde Kutlanılan Bayramlar
Bu bayramlar  dini ve milli bayramlar olarak ikiye ayrılır.

1. Dini Bayramlar:
* Ramazan Bayramı:  Dini bayramlarımızdan ilki olan Ramazan Bayramı Ramazan ayının bitimi ile başlayan ramazan bayramı namazının kılınması ile başlayan ve üç gün devam eden bayramdır. Bu bayramın kutlanma sebebi Ramazan ayı boyunca  tuttuğumuz oruçların ve yaptığımız ibadetlerin sonunda elde ettiğimiz sevaplardır. Bu bayramda sevgi ve hoşgörü daha çoğunluktadır, küs olanlar barışır ve insanların arası düzeltilmeye çalışır. Çocuklar şeker toplayarak çocukluğunu yaşar. Herkes birbirine gelip gider ve bayramını kutlayarak selamlaşır. Yaprak sarması, üzümlü hoşafı, ayran çorbası, baklava, sütlaç bayramın olmazsa olmaz lezzetlerindendir.

* Kurban Bayramı: Bu bayramın kutlanmasının nedeni Hz  İbrahim Peygamberin oğlu olan İsmail'i tam Allah'a kurban olarak adayacakken gökten bir koç indirilir ve o günden sonra  itibaren kurban bayramı kutlanmaya başlanmıştır. 4 günlük süren bir bayramdır. Kesilen kurbanlar bir kısmını yoksul olanlara bir kısmını da kendi payımıza koyarak kurbanı kutlarız. Yoksul kardeşlerimizin de  kabı boş kalmaz ve onlar da et pişirerek bu bayramı iyi geçirirler. Küslükler son bulur, selamlaşmalar olur, ana baba ziyaret edilir ve her ailenin bireyleri anne evinde birleşir, küçükler büyüklerin elini öper ve büyükler de onlara harçlık verir ve daha bir çok güzel şeyler yaşanır.

2. Milli Bayramları:

* 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı: Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 yılında açılmış ve bugünün unutulmaması için de Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu günü çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisain çocukların bayramı olduğu için bu bayramda  dünyanın öte bucağından farklı milletler gelerek kendi kültürüne uygun oyunlarını  oynarlar ve bizlere tanıtırlar. Çocuklar arasında barış ve dostluk duygusu gelişir.

*19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Bayramı: 19 Mayıs 1919'da Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Samsun'a çıkıp Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı için bu bayramda çok önemlidir. Bu bayramı Atatürk gençlere armağan etmiştir. Okullarda çeşitli spor etkinlikleri yapılır.

*30 Ağustos Zafer Bayramı: 26 Ağustos 1926 yılında başlayan Büyük Taaruzu'un 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanması üzerine bu gün 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanmıştır. Bu bayramı Gazi Mustafa Kemal ordumuza hediye etmiştir. Her 30 Ağustos'ta çeşitli gösteriler yapılır, pilotlarımız uçuş gösterileri düzenler, resmi geçit törenleri yapılır.

*29 Ekim Cumhuriyet Bayramı :  20 Ekim 1923'te Cumhuriyet ilan edildiği için bu tarih Cumhuriyet Bayramı olarak ilan edilmiş ve her yıl da Cumhuriyet Bayramımız coşku ile kutlanmaktadır. Bu bayramda okullarda hazırlıklar olur, şiir dinletileri hazırlanır çocuklar şiir okur, Cumhuriyet Bayramı ile ilgili Türkçe Öğretmenleri çeşitli yazılar okuyarak öğrencileri bilgilendirir…vs.


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.