Marmara Bölgesi'nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Platoları, Gölleri ve Barajları Nelerdir? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Marmara Bölgesi'nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Platoları, Gölleri ve Barajları Nelerdir?

    0

Marmara Bölgesi'nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Platoları, Gölleri ve Barajları Nelerdir?

Marmara  Bölgesi  yeryüzü şekilleri bakımından sade bir yapıya sahiptir . Bu nedenle ortalama yükseltisi  az olup düzlük alanlar da fazladır .

a) Marmara Bölgesi'nin  Dağları:  Bolu, Samanlı, Yıldız, Domaniç, Işıklar, Koru, Biga,  Armutçuk dağları ve Uludağ, Kazdağı, Elmacık Dağı, Kapıdağ gibi dağlara sahiptir.

b) Marmara Bölgesi'nin  Ovaları:  Ergene, Bursa, İznik, İnegöl, Karacabey, Yenişehir, Adapazarı, Balıkesir ovaları bölgede yer alan başlıca ovalardır.

c) Marmara Bölgesi'nin Akarsuları: Susurluk  Çayı, Meriç Irmağı, Kara Menderes Çayı, Sakarya Irmağı, Ergene Nehri, Biga Çayı, Gönen ve Kocabaş Çayı da bölgede yer alan belli başlı akarsulardır.

d) Marmara Bölgesi'nin  Platoları: Çatalca ve Kocaeli Platosu, Gelibolu Platosu, Biga Platoları da Marmara Bölgesi'nin platoları arasında yer alır.

e) Marmara Bölgesi'nin  Gölleri: Marmara Bölgesi gölün çok olduğu bir bölgedir. İznik Gölü, Sapanca Gölü, Ulubat Gölü, Manyas Kuş Gölü, Durusu Gölü, Büyük Çekmece Gölü, Küçük Çekmece Gölü bölgenin gölleri arasındadır.


f) Marmara Bölgesi'nin  Barajları: Marmara Bölgesi baraj yönünden çok zengin olan bir bölgedir. Manyas Brajı, Büyük Çekmece Barajı, Umurbey  Barajı, Tayfur  Barajı, Terkos Barajı, Boğazköy Barajı,  Armağan Brajı, Alibey Barajı,  Ayvacık Barajı, Doğancı Barajı, Sazlıdere Barajı, Babasultan Barajı, Darıdere Barajı, Çınarcık Barajı, Altınyazı Barajı, Gökçeada Barajı, Ömerli Barajı, Madra Barajı, Kirazdere Barajı, Sarıbeyler Barajı, Çakmak Barajı gibi daha bir çok - 50 ye yakın-  barajı bulunan bölgemizdir.


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.