Madenlerin İşlenmesinin İnsanların Yerleşim Yeriyle İlişkisi Nedir? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Madenlerin İşlenmesinin İnsanların Yerleşim Yeriyle İlişkisi Nedir?

    0

Madenlerin  İşlenmesinin  İnsanların  Yerleşim Yeriyle İlişkisi Nedir?

İnsanların geçimlerini sağlamak  amacı ile   farklı yerlere çalışmaya gittiklerini söyleyebiliriz . Ya da kendi yaşadığı bölgede iklim koşulları , yeryüzü şekilleri uygunsa , ulaşım uygunsa , yer altı zenginlikleri gelişmiş ise   orada yaşamlarını devam ettirirler . Madenlerin işlendiği yerde istihdam olanakları fazla olduğu için insanlar da oraya yakın yerlere yerleşirler .

Örneğin; Zonguldak’ta çıkarılan taş  kömürü  ile  Karadeniz insanı geçimini sağlar ve başka bölgelerden de buraya göçler yaşanmaktadır .  Yer altı kaynaklarının çıkarılması için gerekli sermayenin de olması gerekir . Çıkarılan yer  altı  kaynaklarının  rezerv yönünden de yüksek olması gerekir . Eğer ki bir madenin çıkarıldığı bölge engebeli ve dağlık bir yapıya sahipse bu ulaşımı güçleştirir  ve ekonomiye katkı sağlamaz ve oradaki maden çıkarılamaz.  Bunun için  iklim koşullarının ve yeryüzü şekillerinin de uygun olması gerekir .  Örneğin;  Ege Bölgesi’nde Soma  ve Yatağan’da çıkarılan linyit  yer altı kaynağı da bir çok kişiye iş imkanı sağlamıştır .

Kısacası yer altı kaynaklarının çıkarıldığı yerlerde iklim ve diğer koşullarda uygun olursa oranın insanı da bu iş imkanından fayda sağlar ve komşu bölgelerden de geçici olarak ya da kalıcı olarak göçler olabilmektedir.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.