Kurtuluş Savaşı Döneminde Kadının Rolü - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kurtuluş Savaşı Döneminde Kadının Rolü

    0

Kurtuluş  Savaşı Döneminde Kadının Rolü

Ülkemiz Kurtuluş Savaşı’nda çok zorluklar yaşamış ve bu zorlukları aşarak günümüze gelmiştir . Kadın erkek demeden ordu millet anlayışına dayalı olarak milletimiz düşmanla hiç korkmadan savaşmıştır . Milletimizde kahraman Türk kadınlarımızın da  bu bağımsızlık mücadelesinde çok önemli bir rolü vardır . Kadınım diyerek eve kapanmamış , eline silahını alan doğru düşmanla savaşmaya gitmiş , kimi kahraman kadınlarımız beşikte bebeğini bırakmış , kimisi  evde  küçük çocuğunu bırakmış ve önce vatan diyerek yola koyulmuşlardır .

Yüce Türk Milletinin kahraman kadınlarıdır bunlar. Bu kadınlarımız Kuvayi Milliye birlikleri ile hareket etmişler ve düşmanca  yiğitçe çarpışmışlardır .


Örneğin; Van doğumlu olan Süreyya Sülün Hanım vatanı işgal edilirken hiç durmamış , kardeşleri kollarında  can verse de savaşmaya devam etmiş ve  şehadet şerbetini içerek şehitlik mertebesine erişmiş bir kadınımızdır . Yine Domaniçli   Habibe Hanım adında yiğit bir kadınımız oğlu düşmana yol gösterdi diye oğlunu hiç düşünmeden tek kurşunla yere sermiştir , çünkü vatana ihaneti asla kabul etmemiştir bu  kalbi vatan sevgisi ile dolan kutsal ve elleri öpülesi kadınlarımız . Binbaşı Ayşe de  Kurtuluş Savaşı’nda düşmanla çarpışan kadınımızdır .  Binbaşı Ayşe de Kafkas Cephesi’nde şehit olan eşi ve  tüm milletinizin kahraman yavrularının intikamını almak , düşmana haddini bildirmek için kahramanca savaşmıştır ve bu alanda ilerleyerek Binbaşılığa terfi etmiştir . Millet mekteplerinde okuma ve yazmayı bilen Satı Hanım da bu savaşta cephedeki askerlerimize sırtında mermi taşımıştır . Daha sonra Atatürk kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını verince  Milletvekili olarak  Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir . Bu ve bunun kimi  yüzlerce kahraman kadınlarımız vardır , bu kadınlarımız söz konusu vatan olunca vatanından başka hiçbir şey düşünmeyen namusu ve şerefiyle yaşayan haysiyetinden asla ödün vermeyen  Yüce Milletimiz’in yüce ve  kıymetli kadınlarıdır . Şu anda bağımsız yaşıyorsak ve bayrağımız göklerde özgürce dalgalanıyorsa bunu  kadınlarımıza ve milletimize borçluyuz .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.