Karadeniz Bölgesi’nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Gölleri ve Barajları - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Karadeniz Bölgesi’nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Gölleri ve Barajları

    4

Karadeniz Bölgesi’nin Dağları, Ovaları,  Akarsuları, Gölleri  ve  Barajları

Dağlar kıyıya paralel uzanır. Bundan dolayı girinti, çıkıntı azdır. Bundan ötürü  tek doğal limanı Sinop limanı olup, koy ve körfezi bulunmamaktadır.

*Karadeniz Bölgesi’nin Dağları: Yalnızçam Dağları, Rize Dağları,  Çimen Dağları, Ilgaz Dağları,  Küre Dağları, Canik Dağları, Giresun Dağları, Mescit Dağları, Köroğlu Dağları, Kop Dağları, Akçakoca Dağları, Bolu Dağları gibi dağları bulunur.

*Karadeniz Bölgesi’nin Ovaları: Bafra ve Çarşamba Ovası kıyı kesimde yer alırken, Tosya Ovası, Tuırhal Ovası, Boyabat Ovası, Merzifon Ovası vardır.

*Karadeniz Bölgesi’nin  Akarsuları:  Yeşilırmak, Kızılırmak, Çoruh Nehri, Bartın Çayı, Harşit Çayı, Filyos Çayı,  Sakarya ırmağı, Ankara Çayı.

*Karadeniz Bölgesi’nin Gölleri: Yedigöller, Totum, Sera, Abant Gölleri, Çamlıdere Baraj Gölü, Abant Gölü, Zinav Gölü, Melen Gölü, Uzungöl,  Zinav Gölü, Karagöl,  Çağa Gölü, Hasanpolatkan Baraj Gölü, Gökçekaya Baraj Gölü gibi göllere sahiptir.

* Karadeniz Bölgesi’nin  Barajları:  Bezirgan Barajı, Dodurga Barajı, Güzelce Barajı, Beyler Barajı, Almus Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Çatak Barajı,  Hasan Uğurlu Barajı ve Hidroelekrik Santrali, Erfelek Barajı,  Almus Barajı ve Hidroelektirik Santrali, Alpu Barajı, Gülüç Barajı, Karaçomak Barajı, Koruluk Barajı, Çorum Barajı, Tortum Barajı, Uluköy Barajı, Vezirköprü Barajı, Obruk Barajı ve Hidroelektirk Santrali,  Kozlu Barajı, Karadere Barajı, Yenihayat Barajı, On dokuz Mayıs Barajı, Saraydüzü Barajı,  Kulaksızlar Barajı,  Suat Uğurlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Hatap Barajı,  Altınkaya Barajı ve Hidroelektirik Santrali,  Boztepe Barajı,  Köse Barajı ...vb gibi barajları vardır.

Ege Bölgesi'nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Platoları, Gölleri Ve Barajları

Marmara bölgesinin dağları , ovaları, gölleri, platoları,akarsuları, barajları

Doğu Anadolu bölgesinin dağları, ovaları, gölleri, akarsuları , barajları

akdeniz bölgesi'nin dağları ovaları  gölleri platoları akarsuları barajları 

Karadeniz Bölgesi’nin Dağları, Ovaları,  Akarsuları, Gölleri  ve  Barajları

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Gölleri, Platoları ve Barajları


İç Anadolu Bölgesi’nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Gölleri, Platoları ve Barajları:4 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.