İpek Yolu Toplumları Nasıl Etkilemiş Olabilir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İpek Yolu Toplumları Nasıl Etkilemiş Olabilir ?

    0

İpek Yolu Toplumları Nasıl Etkilemiş  Olabilir?

Çin'den başlayan İpek Yolu  Akdeniz ve Anadolu'yu da geçerek  Avrupa'ya kadar uzanan , önemli bir ekonomik getirisi olan ticaret yolu olması bakımından önemlidir . Ticaret yolu olması bakımından önemli ama sadece ticaret yolu olmayıp , bilginlerin , Kültürlerin , orduların , dinlerinde yolu olan önemli bir güzergahtır .

Çin ipeğin yoğun olarak üretildiği bir yer olmasında dolayı yıllar önce  Mısır ve Romalılar Çin'den İpek almışlardır . Bu ipeği alırken ulaşım da kervansaraylar aracılığı ile sağlanmaktaydı . İpek kaliteli bir  kumaş olduğu için toplumlar için de her zaman çok önemli olmuştur .  Birçok devlet İpek yoluna sahip olabilmek ve ondan gelen ekonomik getiriyi kendi ülkesine götürmek için savaşmışlardır . Kervanların iyi bir şekilde korunması için kervansaraylar yapılmıştır .


Uzakdoğu'da üretilen İpek  kervansaraylar ile Batı'ya da getirilir ve bu ipek Batı dünyası içinde çok büyük bir öneme sahip olmuştur . İpek sayesinde Batılılar Doğu Kültürünü de tanımaya başlamışlardır . İpek  sayesinde ülkeler arasındaki ticaret gelişmiş ve ülkeler diğer yönlerden de kültür, siyasi..vb açıdan birbirini tanımaya başlamışlarıdır . Bu durumda ülkeler arasındaki iletişimi daha da güçlendirmiştir . İpek yolu eski çağlarda ticaretin merkezi olması bakımından önemli bir yere sahip olmuştur . İpek yolunda taşınan çeşitli ürünler sayesinde ülkeler arasındaki kültür alış verişi de artmıştır , yani İpek yolu birleştirici bir yol olmuştur aslında . İpek yolu birçok Türk devletinin de  ekonomik kaynağı olmuştur . İpek yolundan faydalanmak için çeşitli projeler gündeme gelmiştir . Şu anda ise turistik bir öneme sahip olan İpek Yolu'na her yıl binlerce ziyaretçi akınına uğramaktadır .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.