İç Anadolu Bölgesi’nin Festival ve Şenlikleri - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İç Anadolu Bölgesi’nin Festival ve Şenlikleri

    0

İç Anadolu Bölgesi’nin Festival  ve Şenlikleri

İç Anadolu Bölgesi tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında şenlik ve festivalleri de vardır . Bölgenin kültürüne uygun gelenek ve görenekleri ile ilgili  festival ve şenlikler yapılmaktadır. Yemekleri, meyveleri, eğlenceleri ile çeşitli şenlikler yapılır.  Kayseri’de pastırma şenliği,  Sivas’ta köylerde yapılan yöresel yemek şenlikleri , mesela sulu köfte , patatesli köfte ve Sivas köftesi gibi yiyecekler Sivas yöresine ait olduğu için çeşitli müzikler eşliğinde şenlikler yapılır ve bu şenlikler genelde köylerde yapılır.  

Şenliklerin yapıldığı yerde çeşitli halk sanatçıları çağrılarak şenlik daha da eğlenceli hale gelir. Düğünlerinde genellikle gelinin beline erkek kardeşi ya da babası tarafından kırmızı kurdele bağlanır,  gelin ata bindirlir ve kına geceleri düzenlenir. Özellikle  halıcılık ve kilimcilik İç Anadolu Bölgesi’nde yapılan yöresel sanatlardır. Yine Kayseri mantısı ile ünlü olduğu mantı şenliği de yapılır. 

İç Anadolu Bölgesinin bazı şehirlerinde yapılan şenlikler şunlardır: 

Örneğin bölgenin gelişmiş şehirlerinden olan Eskişehir'de Ertuğrul Gazi' yi Anma ve Yörük  Şenlikleri, Nasrettin Hoca Doğum Şenlikleri, Uluslararası Eskişehir Film Festivali, Ecdadı Anma Şöleni; Ankara'da Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Ankara Film Festivali, Ankara Kale Festivali ; Kayseri'de  Bünyan Kış Yüzme Şenliği, Erciyes Kış Turizmi  Festivali, İncesu Üzüm Festivali, Uçurtma ve Bahar Şenliği, Mimar Sinan'ı ve Evliyaları Anma Günü gibi etkinlikler ; Konya'da ise  Bin Nefes Bir Ses Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali, Geleneksel Tuz Gölü ve Avcılık Kültür Festivali, Mevlana'nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Kırşehirde ise;  Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı, Köme Şenlikleri, Yunus Emre'yi Anma Günü Etkinliği, Halk Ozanları Şöleni gibi şenlik ve festivalleri bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesi  çoğu şehirleri  festival ve şenlik yönünden zengin olan şehirlerdir.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.