Hz. Ali Döneminin Önemli Olayları ( 656-661) - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Hz. Ali Döneminin Önemli Olayları ( 656-661)

    0

Hz. Ali Döneminin Önemli Olayları ( 656-661)

*Hz Osman'ın halifeliğini kabul etmeyen  ve Hz Osman'ın şehit olmasına neden olan isyancılar Hz Ali'nin halife olmasını istemişler, Hz Ali bunu kabul etmese de Müslümanların da büyük bir bölümü Hz Ali''yi  halife olarak görmek istediği için Hz Ali halife olmayı kabul etmiştir .

* Hz Ali de Hz Osman'ın katillerinin bulunmayışı yüzünden  suçlanmıştır ve halifeliğine karşı olanlara karşı mücadele etmiştir .
* Hz Osman'ın soyundan gelen Muaviye Hz Aliyi halife olarak kabul etmemiştir.
* Hz Ayşe, Zübeyr ve Talha  yani Basra halkı  Küfe halkına karşı yani Hz Ali'ye karşı  savaşmışlardır. Hz Ayşe'nin devesinin etrafında olan bu savaşa Cemel Olayı denilir . Cemel deve anlamına gelir.

* Müslümanlar arasında olan ilk savaş Cemel  Olayıdır .
* Muaviye Hz Ayşe'yi kışkırtarak iç savaş çıkarmıştır .
* Hakem olayı yaşanmış ve bu olayla Müslümanlar arasındaki problem çözülmemiş ve Müslümanlar bu  dönemde üçe ayrılmıştır Hz Ali taraftarları , Muaviye yanlıları ve Hariciler ( Muaviye ve Hz ali karşıtları )
* Nuheyla ve Nehrevan Savaşı yapılmış ve bu savaşlarda çok sayıda Hariciler hayatını kaybetmiştir. Bu savaşın intikamını almak isteyen Hariciler Muaviye ve Hz Ali'yi öldürmek istemişler fakat bunlardan sadece Hz Ali'yi öldürmüşlerdir .
* İç savaş olduğundan dolayı sınırların genişlemesi durmuştur.
* Başkent Kufe olmuştur.
* Hz Ali öldürüldüğü için Muaviye Şam bölgesinde halifeliğini ilan etmiş ve Emevi Devleti kurulmuştur .
* İslam dünyasında  ilk iç savaşlar başladığı için sınırların genişlemesi durmuş ve Müslümanlar arasındaki sevgi ve dayanışma bağı zayıflamıştır .
Not:  Hz Osman döneminde Müslümanlar arasında ilk ayrılıklar başlamış, Hz Ali döneminde ise İlk iç savaşlar yaşanmıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.