Ege Bölgesi'nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Platoları, Gölleri Ve Barajları - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ege Bölgesi'nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Platoları, Gölleri Ve Barajları

    3

Ege Bölgesi'nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Platoları, Gölleri Ve Barajları

Ege Bölgesi'nde dağlar denize dik uzandığı için kıyı girintili ve çıkıntılıdır. Ege Bölgesi Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip bir bölgedir. Körfez, yarımada ve koy bakımından zengindir .

Ege Bölgesi'nin Dağları: Madra Dağı, Yunt Dağı, Aydın Dağları, Kaz Dağı, Menteşe Dağları, Bozdağlar, Dilek Dağları, Eğrigöz Dağı, Murat Dağı, Ahır Dağı, Sandıklı Dağı, Spil Dağı, Nif Dağı, Kumalar Dağı, Ahır Dağı, Akdağ, Şaphane Dağı, Emirdağ, Eğrigöz Dağı, Domaniç Dağı, Türkmen Dağı gibi önemli dağlara sahiptir.

Ege Bölgesi'nin Ovaları:  Bölgede akarsuların denize döküldüğü yerde çeşitli delta ovaları oluşmuştur. Bunları şöyle sıralayabiliriz:  Menemen Ovası, Büyük ve Küçük Menderes Ovası, Bakırçay Ovası, Balat Delta Ovası, Gediz Ovası, Çivril Ovası,  Balıkesir Ovası, Tavas Ovası, Denizli Ovası, Örencik Ovası, Akhisar Ovası gibi ovaları bakımından zengin bir bölgemizdir.

Ege Bölgesi'nin Akarsuları: Büyük ve Küçük Menderes Nehri, Bakırçay, Sakarya ve Susurluk nehrinin kolları ve Gediz Nehridir.

Ege Bölgesi'nin Platoları: İç Batı Anadolu Platosu, Yazılıkaya Platosu,  Bayat Platosu'dur.

Ege Bölgesi'nin Gölleri:  Marmara Gölü, Bafa Gölüvar iken Kemer Baraj Gölleri ve Adıgüzel Gölü de yapay gölleri arasında yer alır.


Ege  Bölgesi'nin Barajları:  Adıgüzel Barajı ve Hidroelekrik Santrali, Güzelhisar Barajı, Gördes Barajı, Kavakdere Barajı, Afşar Barajı, Kayaboğazı Barajı, Alaçatı Barajı, Bayır Barajı, Beydağ Barajı, Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Balçova Barajı, Alaçatı Barajı, Buldan Barajı, Mumcular Barajı, Örenler Barajı, Marmaris Barajı, Kestel Barajı, Işıklı Gölü Barajı, Enne Barajı, Geyik Pınar Barajı, Yortanlı Barajı, Yaylakavak Barajı, Tahtalı Barajı, Söğüt Barajı, Seyitler Barajı, Selevir Barajıi Ürkmez Barajı, Seferhisar Barajı, Topçam Barajı, Kureyşler Barajı, Gördes Barajı, Çaltıkoru Barajı, Beşkarış Barajı gibi barajları yönünden de zengin olan bölgemizdir.

Ege Bölgesi'nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Platoları, Gölleri Ve Barajları

Marmara bölgesinin dağları , ovaları, gölleri, platoları,akarsuları, barajları

Doğu Anadolu bölgesinin dağları, ovaları, gölleri, akarsuları , barajları

akdeniz bölgesi'nin dağları ovaları  gölleri platoları akarsuları barajları 

Karadeniz Bölgesi’nin Dağları, Ovaları,  Akarsuları, Gölleri  ve  Barajları

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Gölleri, Platoları ve Barajları

İç Anadolu Bölgesi’nin Dağları, Ovaları, Akarsuları, Gölleri, Platoları ve Barajları:

3 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.