Doğaya Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir ? Konulu Kompozisyon - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Doğaya Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir ? Konulu Kompozisyon

    4

Doğaya Karşı Sorumluluklarımız

Doğa insanların ve diğer canlıların  yaşamını sürdürdüğü  doğal ortamdır denilebilir . Doğa bize her şeyi verir  ama bizler  bu verdiklerinin değerini bilmeyip doğamızın  ekolojik dengesini  gün geçtikçe bozmaktayız . Çok geç olmadan  doğamızı korumak için bize düşen görevleri yapmalıyız .   Birey ilk önce evinin çevresini temiz tutmalı ve çocuklarına da bu alışkanlığı kazandırmalıdır .  Yaşadığımız yerin daha temiz ve güzel olması için  doğadaki her şeyin kıymetini bilmeli ve doğanın bize verdiklerini israf etmemeli ve doğadaki hiçbir  şeye zarar vermemeliyiz .

Doğamızın temiz olması için  fabrikalardan çıkan zehirli atıklar suya karışmamalıdır ,  Çöpler insanın yaşamını sağlayan suların içine atılmalı ve içme ve kullanma sularımız temiz bırakılmalıdır . Ormanlarımızdaki ağaçlar yakılmamalı ve ağaçlar yaşken kesilmemelidir .   Kullandığımız  musluktan akan suyu çok açmamalı , işimiz bittiği zaman musluğu kapatmalıyız .  Kullandığımız yağları  bir yerde biriktirmeli ve bunlar lavabonun içine dökmemeliyiz . Doğal kaynaklar kullanmaya dikkat ederek  kaliteli  yakıtlar kullanmalıyız .  Havanın, suyun, toprağın kıymetini bilerek bunları zehirli ve kimyasal  atıklardan korumalıyız . Doğanın dengesini bozmamalıyız . Doğada yaşayan canlılara zarar vererek doğanın ekolojik dengesini bozmamalıyız . Bütün eğitim ve öğretim kurumları çocukları doğanın bilinci ile ilgili dersler verilmeli ve herkese bu bilinç kazandırılmalıdır .


Devlet  bu konuda üzerine düşen sorumlulukları yapmalıdır . Ağaçları kesip yerine betonarme binalar dikerek  yeşil alanlarımızı bazı çıkarlar için kesmemeliyiz .  Doğamızın kirlenmemesi ve temiz  tutulması için sivil toplum kuruluşları ile beraber hareket ederek onlara bu konuda her türlü yardımı yapmalıyız . Nesli azalan  canlıları korumalı ve onları yok etmeye çalışmamalıyız . Yeşil alanlar çoğaltılmalı ve doğanın doğasına aykırı olan hiçbir  iş yapılmamalıdır .

4 yorum:
Write yorum
 1. Çok işime yaradı tşk :D

  YanıtlaSil
 2. gerçekten çok güzel sizin sayenizde + aldım

  YanıtlaSil
 3. Çok güzelmiş.

  YanıtlaSil
 4. inşallah sınavdan 100 alırım sınavda kompazisyon olarak sorulcak

  YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.