Devşirme Sistemi Hakkında Bilgi - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Devşirme Sistemi Hakkında Bilgi

    0

Devşirme Sistemi Hakkında Bilgi

Devşirme Sistemini başlatan Orhan Gazi bunu geliştiren ise Birinci Murattır. Yani ilk devşirme sistemi 1. Murat Döneminde yapılmıştır. Devşirme Sisteminin amacı;  ordu ve yönetim işlerinde padişaha mutlak bir biçimde sadık olabilecek  kişiler yetiştirmektir. Bu şekilde olursa Osmanlı Devleti merkeziyetçi yapısını da korumuş olacaktı. Fatih Sultan Mehmet de Devşirmeye çok önem vermiş ve merkeziyetçiliği artırmıştır.

Osmanlı Devleti  fethettiği Balkanlardaki ve Rumeli'deki ailelerin  yetenekli ve genç çocukları ailelerinin de izni ile alınır ve onlar kaliteli  ve disiplinli bir eğitimden geçirilerek  Osmanlı Devleti'ne  kazandırılır yani devşirilirdi .  Devşirilen her çocuğun kimlik bilgileri bir deftere geçirilir ve bu deftere eşgal defteri denirdi . Çocuk hangi aileye verilmiş ise o ailenin reisinin de adı yazılırdı . Çocukları seçerken genelde kumral , esmer olan çocuklar tercih edilir , sarışın çocuklar alınmazdı . 

Osmanlı çocukları ailelerinden zorla almamış tam aksine aileler Osmanlı Devleti'ne çocuklarından birini vermek için sıraya girerdi . Osmanlı Devleti Hristiyan ailenin çocuğu eğer bir tane ise onu almazdı . Seçilmiş olan çocuklar becerisine göre farklı alanlarda yetiştirilirdi . Yani tek çocuk alınmazdı ailesinden . Devşirme Sistemi ile devşirilen çocuklar  sıkı bir disiplinden geçer ve bu çocuklar Yeniçeri Ocağının ve  Bostancı Ocağının temelini oluşturmuştur . Seçilen çocukların yetenekleri farklı olduğu için güçlü ve dirayetli olan , savaşmaya isteği olan çocuklar Yeniçeri Ocağına alını ,  yeteneği devlet işleri ile ilgiliyse  bu çocuklar Saraya alınır ve orada yetiştirilirdi. 


Devşirilen çocukların çoğunluğu asker olarak yetiştirilmiştir . Osmanlı Devleti'nde yer alan devlet adamlarının pek çoğu devşirme sistemi içinde yetişen  çocuklardan oluşmuştur . Devşirme sisteminin Osmanlı'ya çok faydası olmuş , fakat Osmanlı'nın zayıf düştüğü zamanlarda  Devşirme sistemi çözülmeye başlamıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.