Atatürk Ve Ailesi Hakkında Bilgi - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk Ve Ailesi Hakkında Bilgi

    0

Atatürk  Ve Ailesi Hakkında Bilgi

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal  1881 yılında Yunanistan'ın Selanik şehrinde dünyaya gözlerini açmıştır . Annesi Zübeyde Hanım , babası ise Ali Rıza Efendi'dir . Mustafa Kemal'in babası 15. yüzyılda Anadolu'dan Makedonya'ya iskan ettirilen  Kocacık Yörüklerinden olup  annesi Zübeyde Hanımlar ise Karaman'dan Rumeli'ye gelen Konyar  Yörüklerindendir .

Ulu Önder Mustafa Kemal beş kardeş olup kardeşlerinin dördü küçük yaşta hastalandığı için hayatını kaybetmiş hayatta ise Makbule ve kendisi kalmıştır . Babası Ali Rıza efendi ilk önce Asakiri Tabu'runda üstteğmenlik daha sonra ise gümrük memurluğu görevini sürdürmüş , ilerleyen yıllarda ise ticaretle uğraşmıştır . Ticaretle uğraştığı yıllarda ise kerestecilik yapmıştır . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal 1886 yılına kadar Selanik şehrinde kalmıştır.  Selanik farklı ırk ve dine mensup insanların yaşadığı bir şehirdir . Yani kozmopolit bir şehirdi ve  bu şehrin işlek limanı da bulunmaktaydı . Manastır , İstanbul , Selanik ve Sofya gibi şehirler Mustafa Kemal'in düşünce hayatının gelişmesinde etkili olan şehirlerdir . Mustafa Kemal'in gittiği okulların sıralaması ise şu şekildedir :

* Mahalle Mektebi ,
* Şemsi Efendi Okulu ,
* Selanik Mülkiye Rüştiyesi ,
* Selanik Askeri Rüştiyesi ,
* Manastır Askeri İdadisi ,
* İstanbul Harp Okul ,

* İstanbul Harp Akademisi şeklinde sıralanmıştır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.