Anadolu İsmi Neden Kullanılır ve Nereden Gelmektedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Anadolu İsmi Neden Kullanılır ve Nereden Gelmektedir ?

    0

Anadolu İsmi  Neden Kullanılır Ve  Nereden Gelmektedir?

 Anadolu’nun tarihsel süreç içerisinde çok  büyük bir önemi vardır . Anadolu birçok uygarlığa beşik olmuştur . Anadolu adının bir Anadolu kadını olan anadan geldiğine dair bilgiler bulunmaktadır . Bu kadının adı Kırmızı Ebe olarak bilinir . Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı Aladdin Keykubat daha önceden başlamış olan seferleri  devam ettirmekte ve Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması amaç edinmekteydi .

Aladdin Keykubat seferlerine devam ederken Ankara’nın Kızılcahamam sınırlarında bulunan Taşlıca  köyüne gider. Bu köyde ise çok uzun zaman önce buraya gelip yerleşmiş olan Kırmızı Ebe adında bir ana ve oğlu yaşamaktadır. 

Taşlıca köyüne gelen askerlerimiz Kırmızı Ebe tarafından misafir edilmiş ve Kırmızı Ana Türk askerlerine  ayran ikram etmiştir.  Askerlere ayranı ikram eden Kırmızı Ebe tam ayranı dolduracakken  ayran orada yer alan taş oluğa dökülür, askerlerimiz de bu ayrandan içmek için sıraya girer ve ve ellerindeki kaplarını doldurmak için sırasıyla beklemeye başlarlar. Askerler ayranı içtikçe ayran bitmez ve askerler doya doya içmeye devam ederler. Ayranın hiç tükenmemesi Kırmızı Ebe’nin evliya olabileceğini gösterir . Türk askerleri ayranı dolu dolu içerken Kırmızı Ebe ve askerlerimiz arasında şöyle bir konuşma geçer :

* Doldurun Gazilerim,
* Doldur Ana,
*Ana, dolu,

Böylece doldur ana, ana doldur derken Anadolu İsminin ortaya çıktığı söylenir. Kırmızı Ebe  bir bakraç dolusu ayranla koca bir orduyu doyurmuş , bunun üzerine bu durum sultan tarafından duyulur ve Kırmızı Ebe sultanın yanına çağrılır ve sultan Kırmızı Ebe’nin bu özelliğinden çok etkilenir ve  Kırmızı Ebe’nin oğlu Oruç Gazi’ye  yakınında bulunan toprakları hediye eder.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.