2. Murat İle İlgili Kısa Özet - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

2. Murat İle İlgili Kısa Özet

    0

2. Murat İle İlgili Kısa Özet

*1421 ile 1451 yıllarında hakimiyetini sürdüren İkinci Murat  çok hayırsever bir insan olduğu için halk tarafından çok sevilmiş ve  Hayır Babası ve Koca Murat Gazi olarak adlandırılmıştır .

* İkinci Murat Döneminde  Mustafa Çelebi'nin çıkardığı isyan devam ediyordu , Mustafa Çelebi Çelebi Mehmet döneminde  Bizans'a sığınmış ve  ve Osmanlı Devleti içinde taht kavgası çıkması için Bizans Devleti tarafından kullanılmıştır .

* Mustafa Çelebi'nin çıkardığı isyanı 2. Murat bastırmıştır .

* İkinci Murat Bizans'a ceza vermek için 1422 yılında İstanbul'u kuşatmıştır .

*  Tacettinoğulları, Germiyanoğulları, Aydınoğulları, Hamitoğulları, Menteşeoğulları bu dönemde Osmanlı Devleti sınırlarına dahil olmuştur .

* 1443 yılında  Erdel Voyvodası Yanoş ile İzladi Savaşı yapılmış ve bu savaşı Osmanlı kaybetmiş ve Edirne Segedin Antlaşması imzalanmış , Osmanlı Karamanoğulları Beyliği ile savaş içinde olduğu için bu antlaşmayı mecburen imzalamıştır .

* Varna Savaşı yapılmış, Varna Savaşı'nı Haçlılar kaybetmiştir . Bu savaş başlamadan 2. Murat tahtan çekildiğini söyleyince oğlu 2.Mehmet şunu söylemiştir: ''  Eğer padişah sizseniz, böylesi kötü bir zamanda başta bulunmanız gerekir, Padişah ben isem , işte size emrediyorum. Ordunun başına geçiniz'' sözünü de bu savaşta söylenmiştir ve savaş kazanılmıştır.

* Osmanlı Devleti'nin Balkanlarda son savunma savaşı olan 2. Kosova Savaşı yapılmış ve kazanılmıştır, bu savaş İle Osmanlı savunmadan saldırıya yani taarruza, Balkanlar ise saldırıdan savunmaya geçmiştir . Bu savaş Hendek Savaşı, Miryekefalon ve Sakarya Meydan Muharabesi ile benzer özellikler göstermektedir .

* Osmanlı Devleti'ni Balkanlardan atmayı düşünen Bizans Devleti'nin bu umudu gerçekleşmemiş ve başarılı olamamışlardır .

*  Hükümdarlığı 2. Mehmet'e bırakan 2.Murat'a öfkelenen Yeniçeri ordusu isyan etmiş ve  daha sonra 2. Murat tahta geçip yeniçerilerin aylığına buçuk oranda zam yapılmış ve isyan sona ermiştir . Bu isyanın adı da Buçuktepe İsyanı'dır .


* Bu dönemde ayrıca Karamanoğulların'dan Akşehir, Beyşehir ve Konya alınmıştır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.