Zeugma Antik Kenti Hakkında Bilgi

Zeugma  Antik   Kenti Nerede Bulunur?

Zeugma  Antik Kenti  Gaziantep ilinin Nizip İlçesinin Belkıs  köyünde yer alan bir antik kenttir .  Bu kent büyük bir arazi üzerine kurulmuş antik kent olma özelliği  gösterir .  Zeugma Antik Kenti  ticari ve askeri açıdan çok önemli bir yere sahip olan tarihi bir kenttir .  

Zeugma Antik Kenti  zamanının en büyük kentlerinden biridir ve değişik isimler ile anılmıştır .  Bu kent değişik uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır .  Büyük İskender'in hakimiyeti altına ,  daha sonra Roma 'nın hakimiyetine  girmiştir . Zeugma Antik kenti değişik uygarlıklara ev sahipliği yaptığı için ismi de değişmiştir bu süreçte .  80  bin kişilik nüfusu olan Zeugma Antik Kenti  döneminin en fazla nüfuslu kenti haline gelmiştir . Zeugma Antik Kenti'nde bir çok imar faaliyetleri yapılmış ve bu kendi  adına para da bastırmış Roma kentlerinden  bir tanesidir .  

Zeugma Kenti kendi adına bastırdığı sikkelerin bir tarafına güçlülüğün simgesi olan  Roma Kartalı , motifi bir tarafına ise  kader Tanrıçası olan Thyke  basılmıştır .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top