Muharrem Ayı Nedir ve Muharrem Ayının Önemi Nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Muharrem Ayı Nedir ve Muharrem Ayının Önemi Nedir ?

    0

Muharrem Ayı Nedir ve Muharrem Ayının Önemi Nedir ?

Muharrem ayı bolluk ve bereketin fazla olduğu ay olarak bilinir .  Muharrem ayının 10.günü en mübarek gündür  ve bu gün Aşure Günü olarak kutlanır . Muharrem ayının on günü oruç tutmak çok sevaptır .

Muharrem hicri takvimin ilk ayıdır .  Bugün  Araplar, Yahudiler  ve İranlıların ortak günüdür . Muharrem ayı bütün ayların arasında çok önemli bir yere sahiptir .  Çünkü bu ay aşure ayı olduğu için , yardımlaşma ve paylaşma ayı olduğu için çok önemlidir .  Bu ayda yapılacak olan ibadetlerin sevabı da çok olur . Aşure günü  Peygamberlerin oruç tutuğu bir gündür . Bu zamanda tutulan oruç  bir yılın kefaretidir .

Muharrem ayı yeni bir yılın başlangıcı olarak kabul edilir .  Muharrem ayı sadece Müslümanlar için değil hicri takvimi kabul eden bazı İsrail topluluklarında da kutsal olarak kabul edilmiştir . İslamiyetten önce Muharrem ayı haram ay olarak kabul edilir ve bu ayda savaş yapılmaz ve kan dökülmezdi . Önemli olan olaylar hep bu ayda gerçekleşmiştir . Ramazan ayından sonra en kıymetli olan ay Muharrem ayıdır . Bu ayda nuh tufanı sona ermiş ve kafir olanlar denizde boğulmuştur .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.