Kurtuluş Savaşı'nda Direniş Şehirleri - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kurtuluş Savaşı'nda Direniş Şehirleri

    0

Kurtuluş Savaşı'nda Direniş Şehirleri

Güney cephesinde şu şehirler savunma yapmıştır .

-Maraş'ta Sütçü İmam ve  Rıdvan Hoca önemli Kuvayi Milliye önderlerindendir . Fransızlar gördükleri bu direnişler karşısında şehri terk etmişlerdir .

- Antep'te  Üstteğmen  Mehmet  Said  Şahin Bey lakabı ile Kuvayı Milliyenin lideri olmuş ve Fransızlara karşı durmuştur .  Antep  Semt  Teşkilatı denilen 27  bölgeye  ayrılmış , tüm direnişe rağmen  Antep  9 Şubat 1921'de  Fransa'ya teslim olmuştur .

- Urfa  Ali  Saip Bey liderlinde direniş  hareketleri oluşturulmuş  ve  Fransızlara karşı büyük  başarılar elde edilmiştir .  Bu direniş  karşısında Fransızlar 10 Nisan 1920'de  Urfa'yı boşaltmıştır .

- Pozantı'da ise Fransızlar Adana'yı işgal etmişler ve  şehrin üst yönetiminde Ermenilere önemli sorumluluklar vermişlerdir . Fransızların Pozantı'ya kadar ilerlemeleri Kuvayi Milliye Birliklerini daha da güçlü hale getirmiş  ve Milletimiz başarılı olmuştur . Pozanto Kongresi düzenlenmiş bu kongreye Mustafa Kemal ve Fevzi Çakmak da katılarak destek olmuşlardır.
Batı Cephesinde ise; - Ali Çetinkaya   Yunanlılara karşı durmuştur .

- Yörük Ali Efe ise Aydın'da Yunanlılara karşı direniş göstermiştir ve şehri geri almıştır.

- Demirci Mehmet Efe Yunanlılara karşı başarılar elde etmiş ve Aydın Nazilli Cephesi'nin kurulmasını sağlamıştır .


- Çerkez Ethem ise  Salihli Alaşehir Cephesinde Yunanlılara karşı başarılar elde etmiş önemli Kuvayi Milliye liderlerindendir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.