Kültürel Özelliklerimiz Nelerdir, Kültürel Özelliklerimizin Benzer ve Farklı Yanları Nelerdir, Benzer Ve Farklı Olmasının Nedenleri Nelerdir? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kültürel Özelliklerimiz Nelerdir, Kültürel Özelliklerimizin Benzer ve Farklı Yanları Nelerdir, Benzer Ve Farklı Olmasının Nedenleri Nelerdir?

    0

Kültürel Özelliklerimiz Nelerdir, Kültürel Özelliklerimizin Benzer ve Farklı Yanları Nelerdir, Benzer Ve Farklı Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle kültürün ne olduğunu tanımlayalım. Bir toplumun maddi ve manevi değerlerinin toplamına kültür denir. Kültürel özelliklerimiz şunlardır:

*Kültürümüz  çok eski olduğu için geniş bir hazineye sahiptir.
* Kültürümüzde hem yerleşik hayat yaşanmış, hem de göçebe hayat yaşanmıştır.
* Kültürümüzün en önemli simgesi Türk Milletinin  bağımsızlığına çok önem vermesidir,
* Kültürümüz yaşanmış destanlar , olaylar üzerine kurulmuş kahramanlık hikayeleri ile doludur.
* Kültürümüzde at çok önemli bir yere sahiptir.
* Farklı kültürde olan insanlarla bir arada yaşamayı devam ettirmiş bir kültürdür
* Kendi yöremize uygun gelenek, göreneklerimiz vardır, eskiden ataerkil bir aile yapısı mevcuttu , dedelerin ismi küçük çocuklara koyulurdu bu kültür hala da devam etmektedir.
* Kültürümüzde sazlı sözlü söyleşiler, destanlar, halk müziği, sanat müziği çok önemli bir yere sahiptir.
* Orta Asya kültürümüzün ortaya çıktığı ilk bölgedir.
* Hoşgörü kültürümüzün bir simgesidir. Çünkü bizim kültürümüzde zalimlere karşı konulur, zayıfın hakkı korunurdu.
* İlk zamanlarda göçebe yaşam tarzı vardı daha sonra yerleşik yaşama geçilmiş olup, halı, at, çadır, kilim kültürümüzü temsil eden ögeler olmuştur…vs. 

Kültürel özelliklerimizin benzer ve farklı yönleri yaşadığımız yöreye göre değişir. Örneğin; pastırma Kayseri yöresine ait bir yiyecekken, adana kebap da Adana yöresine ait bir yiyecektir. Ya da başka bir örnek verelim; eve gelin geldiğinde kimi yörelerde gelin içeri girmeden önce testi kırdırırlar, kimi yörelerde cam bardak kırdırılır vs.  Bunları daha da çoğaltabiliriz. Kültürümüzün benzer ve farklı olmasının sebebi ise doğal faktörler olduğu gibi insanların kendi atalarının yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri de etkili olmuştur.  Her yörenin kendine uygun bir alt kültürü de bulunduğu için farklı özellik gösterebilir kültür öğesi.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.